Świat

Wybory prezydenckie w Wenezueli przełożone

Świat


Kontrolowana przez rząd Wenezueli Krajowa Rada Wyborcza postanowiła po podpisaniu w czwartek porozumienia z kilkoma kandydatami, którzy wyłamali się z decyzji zbojkotowania wyborów prezydenckich przez koalicję opozycyjną MUD, przesunąć ich termin z 22 kwietnia na drugą połowę maja.

Głównym kontrkandydatem prezydenta Nicolasa Maduro ma być były prorządowy gubernator stanu Lara (2000-20008) i były wojskowy, 56-letni Henri Falcon, który przeszedł oficjalnie do opozycji. Stoi on na czele ugrupowania Postępowa Awangarda.

"Manewr Falcona jest ryzykowny"

Wbrew decyzji opozycyjnej Koalicji na rzecz Jedności Demokratycznej (MUD) Falcon zgłosił swą kandydaturę w wyborach jako "alternatywną" wobec kandydatury prezydenta Maduro.

MUD zareagował na złamanie przez Falcona solidarności głównych partii opozycyjnych usunięciem go z opozycyjnej koalicji.

Liderzy MUD oświadczyli w czwartek, że polityk ten działa przeciwko jedności sił demokratycznych, a startując w wyborach "legitymizuje oszukańczy system wyborczy".

- Manewr Falcona jest ryzykowny - to próba stworzenia ośrodka politycznego odrębnego od rządowego i od radykalnej opozycji. Falcon zabiega o poparcie niezdecydowanych - twierdzi wenezuelski analityk polityczny cytowany przez AFP, Andres Canizalez. Falcon ogłosił własny program zwalczania czterocyfrowej już inflacji w Wenezueli, który nazwał "dolaryzacją gospodarki". Powołuje się na dobre stosunki z Wall Street i obiecuje, że jeśli obejmie urząd prezydenta, może liczyć na dużą pomoc międzynarodowych instytucji kredytowych dla Wenezueli, takich jak Bank Światowy i Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Nieznani kandydaci

Oprócz Falcona zamiar kandydowania w wyborach prezydenckich zgłosili jeszcze czterej prawie nieznani wenezuelscy działacze: ewangelicki pastor Javier Bertucci oraz dysydenci z obozu rządzącego Reinaldo Quijada, Alejandro Ratti i Francisco Visconti. Krajowa Rada Wyborcza nie wypowiedziała się na razie publicznie w sprawie nowego terminu wyborów ani w kwestii zapowiedzianego po podpisaniu porozumienia z częścią opozycji ponownego otwarcia list kandydatów na prezydenta Wenezueli. Wraz z wyborami prezydenckimi mają się odbyć w Wenezueli wybory samorządowe.

Autor: tmw\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: