Świat

Szturm na zbuntowane więzienie. 37 zabitych

Świat


Władze stanu Amazonas w Wenezueli poinformowały w środę, że podczas tłumienia buntu w więzieniu zlokalizowanym w stolicy tego słabo zaludnionego stanu, Puerto Aycucho, zginęło 37 więźniów. Jest też wielu rannych, wśród nich 14 strażników.

Liborio Guarulla, gubernator stanu Amazonas, powiedział agencji Associated Press, że miejscowe prosektorium z największym trudem jednorazowo przyjęło tak dużą liczbę ciał.

Do starć doszło, gdy siły porządkowe przeprowadziły we wtorek w nocy szturm na zakład karny, nad którym od kilku tygodni całkowitą kontrolę sprawowali sami więźniowie – wyjaśnił.

Bunt więźniów

Według gubernatora Guarulli więzienie w Puerto Aycucho nie było przepełnione. Przebywało w nim łącznie 110 aresztowanych, wszyscy oczekujący na proces. Oznaczałoby to - wskazuje Associated Press - że warunki w tym więzieniu były znośniejsze niż gdzie indziej.

Przyczyny buntu więźniów nie są na razie znane.

Nie jest to pierwszy bunt w historii wenezuelskiego więziennictwa. W 2013 r. podczas zamieszek w zakładzie karnym Uribana, w miejscowości Barquisimeto, w stanie Lara zginęło co najmniej 61 osób, a ponad 120 zostało rannych.

Autor: pk/sk / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: