Świat

Wenecja chce odłączenia od Włoch

Świat

sxc.huWeneccy separatyści chcą proklamowania Republiki Weneckiej

Weneccy separatyści ogłosili referendum ws. odłączenia się Wenecji od Włoch. Głosowanie ma się odbyć w dniach 16-21 marca. Nie będzie mieć wiążącego charakteru.

Głosować można przez internet. Zdaniem organizatorów, lokalnych separatystów, aż 2/3 z czteromilionowego elektoratu Wenecji chce odłączenia regionu od Włoch.

Organizatorzy chcą proklamowania w przyszłości Republiki Weneckiej. Podkreślają, że Wenecja przez 1000 lat była niepodległym państwem, a swoją niepodległość straciła w 1797 roku kiedy zajął ją Napoleon. W XIX w. włączono ją do nowo powstałego Królestwa Włoch.

Głosowanie nie odbiło się echem we Włoszech i informacje o nim nie pojawiają się w głównym mediach. Mimo to organizatorzy liczą, że w referendum weźmie udział dwa mln wyborców.

Separatyzmy w Europie

BBC stwierdza, że głosowanie w Wenecji jest kolejnym przykładem wzrostu nastrojów separatystycznych w Europie, przypominając przypadki Katalonii i Szkocji.

Gubernator regionu Wenecja Euganejska Luca Zaia powiedział, że "włoska konstytucja nie zabrania secesji". W wywiadzie dla "Il Quotidiano" stwierdza, że "prawo międzynarodowe pozwala na samostanowienie".

Wenecja Euganejska, podobnie jak inne regiony na północy Włoch, głośno krytykują rządy Rzymu. Włochy są krajem bardzo rozwarstwionym pod względem zasobności gospodarczej. Dysproporcje między bogatą Północą a ubogim Południem są jednym z głównych problemów kraju. Działająca w północnych regionach partia Liga Północna od lat nawołuje do proklamacji Padanii - niepodległej, federalnej republiki północnych Włoch.

Autor: kło/tr / Źródło: BBC News, gazeta.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości