Świat

Watykańskie "G8" zbiera się po raz trzeci. Jak reformować Kurię?

Świat


W Watykanie pod przewodnictwem papieża Franciszka rozpoczęło się w poniedziałek trzydniowe posiedzenie Rady Kardynałów. Ośmiu purpuratów, doradców papieża, pomaga mu w zarządzaniu Kościołem i w przygotowaniu reformy Kurii Rzymskiej.

To już trzecie obrady tego gremium, powołanego przez Franciszka w kwietniu 2013 roku, czyli miesiąc po jego wyborze i formalnie ukonstytuowanego we wrześniu zeszłego roku. Podobna instytucja funkcjonuje po raz pierwszy w historii Watykanu.

Duchowe "G8" radzi nad reformami

Watykańskie biuro prasowe, informując o naradzie za zamkniętymi drzwiami, przypomniało, że jej tematem jest m.in. przygotowanie zmian w konstytucji apostolskiej Jana Pawła II "Pastor Bonus", regulującej działalność Kurii Rzymskiej. Nieoficjalnie zaś wiadomo, że po grudniowym przeglądzie pracy watykańskich kongregacji, obecnie przeprowadzona zostanie analiza działalności licznych papieskich rad. Według ekspertów niemal pewne jest to, że niektóre z nich zostaną połączone lub wcielone do kongregacji. Celem wielkiej reformy papieża Franciszka jest reorganizacja rządu Kościoła, jego usprawnienie i redukcja administracji. W skład gremium, zwanego "G8", wchodzą kardynałowie: Oscar Andres Rodriguez Maradiaga z Hondurasu, gubernator Państwa Watykańskiego Włoch Giuseppe Bertello, Francisco Javier Errazuriz Ossa z Chile, Oswald Gracias z Indii, Reinhard Marx z Niemiec, Laurent Monsengwo Pasinya z Demokratycznej Republiki Konga, Sean Patrick O'Malley z USA i George Pell z Australii. Kardynałowie doradcy zastrzegają, że nie należy spodziewać się szybko reform w Kościele, gdyż jest to bardzo złożony proces.

Czy Franciszek zmienia Kościół? Magazyn "Świat" w TVN24 Biznes i Świat z 16 stycznia:

Autor: mk\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: