"Powiedziałbym, że poszło dobrze". Watykan zadowolony z kontroli i raportu Rady Europy

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP

Watykan z zadowoleniem przyjął raport Moneyval, organu Rady Europy do spraw przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy, i zachętę do kontynuowania tej drogi. Moneyval pozytywnie ocenił wysiłki Stolicy Apostolskiej w walce z takimi przestępstwami. - Powiedziałbym, że poszło dobrze - tak ocenę podsumował szef watykańskiego urzędu do spraw nadzoru i informacji finansowej.

Liczący ponad 270 stron raport instytucji Rady Europy zawiera jednocześnie stanowcze wezwanie do tego, by Watykan wzmocnił swój wymiar sprawiedliwości, zaostrzył procedury przeciwko sprawcom przestępstw finansowych i zatrudnił więcej śledczych doświadczonych w takich postępowaniach. Raport ma w zdecydowanej większości pozytywną wymowę z wyjątkiem tej uwagi i zaleceń.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

"Uznając skuteczność środków przyjętych przez wszystkie organy zaangażowane w walkę z praniem brudnych pieniędzy i finansowaniem terroryzmu, władze Stolicy Apostolskiej zapewniają o swoim zaangażowaniu na rzecz dalszego podążania drogą w pełni zgodną z najlepszymi międzynarodowymi standardami i w tym celu dokonają starannej oceny zaleceń zawartych w raporcie" - podkreślono w watykańskiej nocie.

Watykan zadowolony z oceny Moneyval

- Powiedziałbym, że poszło dobrze - tak ocenę Moneyval podsumował szef watykańskiego urzędu do spraw nadzoru i informacji finansowej Carmelo Barbagallo. Jak podkreślił, ta międzynarodowa instytucja uznała Watykan za "jedno z najlepszych" państw, jeśli chodzi o ściganie przestępstw finansowych. - Lepiej niż wiele innych państw bardziej gospodarczo rozwiniętych i znacznie większych - zaznaczył w wypowiedzi dla portalu Vatican News. Przyznał zarazem, że potrzebne są pewne korekty, w tym na przykład poprawa analiz dotyczących ryzyka nadużyć finansowych ze strony personelu w Watykanie.

Konkluzje Moneyval mają kluczowe znaczenie dla reputacji Watykanu, który za pontyfikatu Benedykta XVI rozpoczął kontynuowaną przez Franciszka gruntowną reformę finansów na rzecz ich przejrzystości oraz dostosowania do międzynarodowych standardów, po dekadach skandali i nieprawidłowości, do jakich dochodziło w wyniku braku przejrzystości i odpowiedniej kontroli transakcji.

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości