TVN24 | Świat

Proces ruszy w lipcu. Watykańscy śledczy oskarżają 10 osób, wśród nich kardynał

TVN24 | Świat

Autor:
tas/tr
Źródło:
Reuters, PAP

10 osób, w tym włoski kardynał Angelo Becciu, ma stanąć przed Trybunałem Watykańskim w związku z domniemanymi przestępstwami finansowymi, w tym defraudacją, praniem brudnych pieniędzy, oszustwami, wymuszeniami i nadużyciem urzędu - podała w sobotniej depeszy agencja Reutera.

Oskarżeni to Angelo Becciu, zdymisjonowany przez papieża Franciszka we wrześniu 2020 roku, byli szefowie watykańskiej jednostki nadzoru finansowego oraz dwóch włoskich brokerów zaangażowanych w zakup przez Watykan budynku w luksusowej dzielnicy Londynu - poinformował Reuters.

W zeszłym roku brytyjski dziennik "Financial Times" ujawnił, że Becciu miał zainwestować fundusze watykańskie w portfolio luksusowych mieszkań na Cadogan Square w londyńskiej dzielnicy Knightsbridge, będącej jednym z najdroższych obszarów mieszkalnych w stolicy Wielkiej Brytanii. Transakcji towarzyszyły liczne nieprawidłowości, a dokonano jej ze środków również pochodzących ze świętopietrza, przeznaczonego na dobroczynną działalność papieża.

CZYTAJ: 100 milionów funtów i luksusowe apartamenty. Media o działalności kardynała z watykańskich szczytów

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Becciu, były prefekt kongregacji spraw kanonizacyjnych, a wcześniej zastępca sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej, który podczas dwuletniego śledztwa utrzymywał, że jest niewinny, jest najwyższym rangą urzędnikiem kościelnym w Watykanie, oskarżonym o domniemane przestępstwa finansowe - zwracają uwagę watykaniści.

Zgodnie z prawem kościelnym papież osobiście zatwierdził decyzję o wszczęciu śledztwa i postawienia w stan oskarżenia Becciu. Zarzuty wobec niego obejmują defraudację i nadużycie urzędu. O defraudację oskarżono również Włoszkę, która pracowała dla kardynała.

Włoscy brokerzy Gianluigi Torzi i Raffaele Mincione zostali oskarżeni o defraudację, oszustwo i pranie brudnych pieniędzy. Torzi, wobec którego włoscy sędziowie wydali w kwietniu nakaz aresztowania, również został oskarżony o wymuszenie. Obydwaj nie przyznali się do postawionych zarzutów.

Proces ma się rozpocząć 27 lipca przed Trybunałem Watykańskim - przytacza komunikat Stolicy Apostolskiej agencja Reutera.

Autor:tas/tr

Źródło: Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock

Pozostałe wiadomości