Pierwsza wizyta nowego prezydenta w Warszawie? Waszczykowski rozmawiał ze Steinmeierem

Premier w TVN24: zapytam Angelę Merkel czy Donald Tusk jest kandydatem na szefa RE
Premier w TVN24: zapytam Angelę Merkel czy Donald Tusk jest kandydatem na szefa RE
tvn24
tvn24W lutym Polskę odwiedzi Angela Merkel. O wizycie mówiła w TVN24 Beata Szydło (18.01.2017)

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski rozmawiał w czwartek przez telefon z szefem dyplomacji Niemiec Frank-Walterem Steinmeierem. Tematem rozmów była m.in. zbliżająca się wizyta w Polsce kanclerz Angeli Merkel.

O rozmowie poinformowała rzeczniczka prasowa MSZ Joanna Wajda. Powiedziała, że trwają obecnie "intensywne przygotowania" do wizyty niemieckiej kanclerz.

W rozmowie z szefem niemieckiej dyplomacji Waszczykowski pogratulował ministrowi Steinmeierowi kandydatury na urząd Prezydenta Federalnego. Wyraził nadzieję, że Warszawa będzie pierwszą stolicą, jaką po wyborze przez Zgromadzenie Federalne w lutym odwiedzi nowy prezydent Niemiec.

Wybory następcy Joachima Gaucka na stanowisku prezydenta Niemiec odbędą się 12 lutego. Wybór Steinmeiera, popieranego przez oba największe bloki polityczne, CDU/CSU i SPD, wydaje się ze względu na ich ogromną przewagę w Zgromadzeniu Federalnym przesądzony. Nowym szefem niemieckiego MSZ ma zostać b. szef SPD Sigmar Gabriel.

Waszczykowski o współpracy z Niemcami

Relacjonując rozmowę szefów MSZ Polski i Niemiec rzeczniczka MSZ powiedziała, że ministrowie "zgodzili się, że ścisła współpraca polsko-niemiecka jest niezbędna do rozwiązania najważniejszych problemów, z jakimi musi zmierzyć się zarówno UE, jak i cała społeczność międzynarodowa". - Za istotny instrument współdziałania w tym kontekście uznali również mechanizm konsultacyjny Trójkąta Weimarskiego - podkreśliła.

Jak podaje MSZ w komunikacie, Waszczykowski podziękował szefowi niemieckiej dyplomacji za osobiste zaangażowanie w szereg projektów związanych z ubiegłorocznymi obchodami 25-lecia Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Nawiązał do oczekiwań polskiego rządu związanych z realizacją postanowień traktatu w odniesieniu do praw mniejszości polskiej w Niemczech.

Merkel przyjedzie do Polski

Rozmowa ministrów odbyła się w kontekście planowanej na najbliższe tygodnie wizyta kanclerz Niemiec Angeli Merkel, która - jak powiedziała Joanna Wajda - jest obecnie "intensywnie przygotowywana".

O tym, że w lutym Merkel odwiedzi na zaproszenie premier Beaty Szydło Warszawę, poinformowała w połowie miesiąca rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

W ubiegłym tygodniu szefowa polskiego rządu zapowiedziała, że podczas wizyty kanclerz w Warszawie planowane są również jej spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą oraz szefem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

Szczerski: Angela Merkel spotka się z Andrzejem Dudą
Szczerski: Angela Merkel spotka się z Andrzejem DudąRMF FM

Autor: pk/adso / Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Twitter / MSZ

Pozostałe wiadomości