Więźniowie chcą zobaczyć zaćmienie słońca. Pozywają zakład karny za odmowę

Źródło:
PAP
Zaćmienie Słońca 2022
Zaćmienie Słońca 2022
Zaćmienie Słońca 2022

Sześciu więźniów nowojorskiego więzienia w Woodbourne tak bardzo chce zobaczyć zaćmienie słońca, do którego dojdzie w przyszłym tygodniu, że już pozywa o to zakład karny. Osadzeni argumentują, że uniemożliwienie im tego będzie stanowiło naruszenie ich praw religijnych - podała we wtorek telewizja ABC News.

Grupa nowojorskich więźniów z zakładu karnego w Woodbourne złożyła pozew, w którym domaga się, by umożliwić im oglądanie przyszłotygodniowego zaćmienia słońca - podała we wtorek telewizja ABC. Księżyc zasłoni Słońce w przyszły poniedziałek.

W eklektycznej grupie powodów znajdują się muzułmanin, baptysta, adwentysta dnia siódmego, dwóch wyznawców afrykańsko-karaibskiego synkretycznego kultu Santeria i jeden ateista. Każdy z nich szczerze uważa, że kwietniowe zaćmienie słońca jest wydarzeniem religijnym – głosi pozew.

Więźniowie chcą zobaczyć zaćmienie słońca

Więźniowie weszli na drogę prawną w odpowiedzi na decyzję stanowego departamentu więziennictwa, który zapowiedział na 8 kwietnia blokadę osadzonych: nie będą się odbywały odwiedziny, a podczas zaćmienia skazani nie będą mogli przebywać na spacerniaku.

Jeden ze składających skargę, Jeremy Zielinski, początkowo uzyskał pozwolenie na obejrzenie zaćmienia słońca - co, jak głosi pozew - miało ogromne znaczenie dla niego jako ateisty ze względu na celebrację "nauki i rozumu". Jednak po ogłoszeniu blokady pozwolenie cofnięto.

Obrączkowe zaćmienie SłońcaShutterstock | zdjęcie ilustracyjne

"Pan Zielinski jest głęboko przekonany, że obserwowanie zaćmienia słońca z ludźmi różnych wyznań ma kluczowe znaczenie dla praktykowania wiary, ponieważ centralnym aspektem ateizmu jest celebrowanie wspólnego człowieczeństwa i jednoczenie ludzi, aby zachęcić ich do znalezienia płaszczyzny porozumienia" - czytamy w pozwie.

Adwentysta Dnia Siódmego David Haigh powiedział dziennikarzom, że "minie 20 lat, zanim pojawi się kolejna taka szansa. (...). Nie sądzę, że tylko dlatego, że przebywam w więzieniu, należy odmówić mi tej możliwości, zwłaszcza że zaćmienie ma nastąpić w czasie, gdy normalnie odbywa się rekreacja na wolnym powietrzu".

Więźniowie, którzy będą mogli oglądać zaćmienie z okien cel lub miejsc pracy dostaną okulary ochronne – powiedział rzecznik. - Obecnie analizujemy prośby religijne dotyczące oglądania zaćmienia - dodał.

Autorka/Autor:asty/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock | zdjęcie ilustracyjne