TVN24 | Świat

"Wyborcy powinni zostać wysłuchani". Apel w sprawie wyboru sędzi Sądu Najwyższego

TVN24 | Świat

Autor:
pqv\mtom
Źródło:
PAP

Joe Biden, kandydat demokratów na prezydenta USA, zwrócił się do republikanów, by ci wstrzymali się z wypełnieniem wakatu po zmarłej w piątek sędzi Sądu Najwyższego Ruth Bader Ginsburg. Według Bidena powinni zostać wysłuchani wyborcy.

- Wyborcy tego kraju powinni zostać wysłuchani. To oni, jak przewiduje konstytucja, powinni wybrać, kto ma moc, by dokonać tej nominacji - powiedział w niedzielę Biden podczas telewizyjnego przemówienia w Filadelfii. Po piątkowej śmierci 87-letniej Ruth Bader Ginsburg, liberalnej sędzi Sądu Najwyższego, kwestia wyboru jej następcy stała się głównym tematem kampanii na niecałe dwa miesiące przed wyborami. Stawka jest tym większa, że Sąd Najwyższy może odegrać kluczową rolę w zatwierdzeniu wyników wyborów, które mogą być kontestowane. - Przepychanie tej nominacji przez Senat byłoby pokazem gołej politycznej siły - oświadczył Biden.

Biden spodziewa się polaryzacji kraju

Jak przypominają demokraci, w analogicznej sytuacji przed wyborami 2016 roku, republikanie zablokowali sędziowską nominację Baracka Obamy na osiem miesięcy przed głosowaniem. Teraz jednak razem z prezydentem Trumpem zapowiedzieli wypełnienie wakatu po Ginsburg jeszcze przed listopadowymi wyborami, co może doprowadzić do ideologicznej przewagi w Sądzie Najwyższym na korzyść konserwatystów. Biden oznajmił, że "przepchnięcie" nowej sędzi - Trump zapowiedział nominacje kobiety - dodatkowo spolaryzuje podzielony kraj i zapowiedział, że celem jego prezydentury będzie przywrócenie jedności.

Według opublikowanego w niedzielę sondażu Ipsos dla agencji Reutera, ze zdaniem Bidena w sprawie Sądu Najwyższego zgadza się 62 proc. Amerykanów. Wypełnienia wakatu po Ginsburg jeszcze przed wyborami chce 23 proc. W niedzielę swój sprzeciw wobec wybrania sędziego podczas obecnej kadencji zgłosiła republikańska senator Lisa Murkowski z Alaski, powołując się na ustanowiony w 2016 roku precedens. Wcześniej to samo zrobiła jej partyjna koleżanka Susan Collins ze stanu Maine. Ale aby zablokować nominację, przeciwko planom prezydenta musi wystąpić jeszcze dwóch senatorów z jego partii

Autor:pqv\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock