Świat

Prezydenci Polski i Ukrainy "szczegółowo omówili sytuację w Donbasie"

Świat

Aktualizacja:
Andrzej Duda spotkał się z prezydentem Ukrainy tvn24
wideo 2/10

W Nowym Jorku trwa 72. sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ, w której bierze udział Andrzej Duda. Przemówienie polskiego prezydenta zaplanowano na godzinę 21.30 czasu polskiego. Przy okazji pobytu w ONZ Duda odbywa także spotkania dwustronne z przywódcami. Rozmawiał już między innymi z prezydentami Ukrainy i Litwy.

Andrzej Duda przybył do Nowego Jorku w poniedziałek wieczorem czasu lokalnego.

Andrzej Duda w Nowym Jorku tvn24

We wtorek w godzinach porannych prezydent wziął udział w rozpoczęciu debaty generalnej 72. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Spotkania dwustronne

Następnie polski prezydent rozpoczął spotkania bilateralne z przywódcami. Szef jego gabinetu Krzysztof Szczerski poinformował, że odbył półgodzinną rozmowę z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką.

- Takie dwustronne spotkanie w czasie Zgromadzenia Ogólnego ONZ stało się już tradycją i odbywa się corocznie. Prezydenci rozmawiali o współpracy Polska - Ukraina w perspektywie polskiego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Szczegółowo omówili sytuację w Donbasie, szczególnie propozycję zaangażowania sił pokojowych ONZ na tym obszarze. Uznali, że taka propozycja wymaga uważnego przemyślenia i jej mandat musi być do zaakceptowania przez stronę ukraińską - relacjonował Szczerski.

Jak przekazał, prezydenci rozmawiali też o współpracy dwustronnej, w tym na wspólnej granicy, w kontekście zbliżenia Ukrainy do Unii Europejskiej. - Omówiono wspólne stanowisko sprzeciwiające się budowie gazociągu Nord Stream 2. Prezydenci uzgodnili grudniową wizytę prezydenta Polski na Ukrainie. Spotkanie prezydentów planowane jest w Charkowie - poinformował szef gabinetu prezydenta.

Andrzej Duda rozmawiał także z prezydent Litwy Dalią Grybauskaite.

Jak poinformował Szczerski, głównym tematem rozmów była ocena rosyjskiej polityki w regionie, szczególnie przebiegu i potencjalnych konsekwencji ćwiczeń Zapad'17.

Szczerski zaznaczył, że omawiając konsekwencje manewrów Zapad 2017, Duda i Grybauskaite uznali, że wymagają one uważnej obserwacji, i podkreślili duże i pozytywne znaczenie wdrożenia w życie postanowień szczytu NATO w Warszawie w zakresie wysuniętej obecności wojsk sojuszniczych na wschodniej flance.

Prezydenci rozmawiali także o współpracy w zakresie energetyki i połączeń infrastrukturalnych.

Andrzej Duda poruszył też problemy Polaków na Litwie i potrzebę ich konsekwentnego rozwiązania. - Prezydent Polski został osobiście zaproszony do udziału w uroczystościach 100-lecia odbudowy państwowości Litwy w przyszłym roku w Wilnie - poinformował Szczerski.

W czasie pobytu w Nowym Jorku Duda ma także mieć okazję do rozmowy z prezydentem i wiceprezydentem USA.

Około godziny 21.30 czasu polskiego wygłosi przemówienie w czasie sesji Zgromadzenia Ogólnego.

Plan spotkań prezydenta

W środę prezydent spotka się z kolei z przedstawicielami świata nauki w siedzibie Fundacji Kościuszkowskiej, gdzie planowane jest jego wystąpienie. Po południu tego dnia Duda spotka się z sekretarzem generalnym ONZ, Antonio Guterresem. Następnie w Wallington prezydent złoży kwiaty pod pomnikiem Kazimierza Pułaskiego.

Podczas wieczornego spotkania z Polonią Duda odznaczy jej zasłużonych przedstawicieli.

Ostatniego dnia wizyty, w czwartek, prezydent odwiedzi West Point, gdzie mieści się Akademia Wojskowa Stanów Zjednoczonych. Rano odbędzie się tam ceremonia uroczystego powitania prezydenta przez generała broni Roberta L. Caslena, rektora Akademii. Następnie Duda złoży wieniec pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki, a później wygłosi wykład dla kadetów West Point.

Autor: kg,JZ//now, adso / Źródło: PAP