"Historyczna zmiana w lotnictwie". Człowiek w F-16 starł się z maszyną pilotowaną przez sztuczną inteligencję

Źródło:
PAP
Myśliwce F-16. Wideo archiwalne
Myśliwce F-16. Wideo archiwalne
Reuters Archive
Myśliwce F-16. Wideo archiwalneReuters Archive

Dwa samoloty F-16 - jeden pilotowany przez człowieka, drugi przez sztuczną inteligencję (AI) - zmierzyły się nad bazą sił powietrznych USA Edwards Air Force Base w stanie Kalifornia. Agencja do spraw Zaawansowanych Projektów Obronnych (DARPA) nie ujawniła, która maszyna wygrała starcie. Podała jednak, że wyniki pokazują "historyczną zmianę w lotnictwie".

Armia Stanów Zjednoczonych przeprowadziła po raz pierwszy ćwiczenie, w którym człowiek za sterami samolotu starł się z maszyną kierowaną przez sztuczną inteligencję (AI) - poinformowała w piątek telewizja Sky, powołując się na Agencję do spraw Zaawansowanych Projektów Obronnych (DARPA).

Dwa samoloty F-16 starły się nad bazą sił powietrznych USA Edwards Air Force Base w stanie Kalifornia. Samoloty leciały z prędkością około 2 tys. km/h, tak jak w warunkach bojowych.

Oficer James Valpiani, który szkoli pilotów sił powietrznych USA, powiedział, że "walka w takich warunkach jest świetną metodą sprawdzenia tej technologii".

Amerykańskie myśliwce F-16 Bluebearwing/Shutterstock

Samolot kierowany przez AI był zmodyfikowaną wersją F-16, zwaną X-26A lub VISTA. W samolocie znajdował się na wszelki wypadek pilot, który jednak nie interweniował podczas ćwiczenia.

Historyczna zmiana w lotnictwie

Podczas lotu i symulowanej walki sztuczna inteligencja opierała się na danych pochodzących z innych lotów - przekazała DARPA, która była odpowiedzialna za test.

DARPA nie ujawniła, która maszyna wygrała starcie. Podała jednak, że wyniki pokazują "historyczną zmianę w lotnictwie" i oznaczają przełomową zmianę dla tej technologii.

W 2020 r. podczas pięciu testów przeprowadzonych na symulatorach lotu sztuczna inteligencja wygrała z ludźmi wszystkie symulowane walki.

Autorka/Autor:asty/ft

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Bluebearwing/Shutterstock