Porwana i sprzedana handlarzom. Miała kilkanaście lat, gdy trafiła na statek niewolników

Świat

Wikipedia/Library of Congress (PD)W 1862 roku Abraham Lincoln wydał dekret znoszący niewolnictwo na obszarze Skonfederowanych Stanów Ameryki [wideo archiwalne]

Wojownicy z sąsiedniego plemienia sprzedali Redoshi handlarzom w 1860 roku. Trafiła na pokład ostatniego znanego statku niewolniczego, który dotarł z Afryki do Stanów Zjednoczonych. Tam kupił ją bankier i właściciel plantacji z Alabamy. Przeżyła wojnę secesyjną i Wielki Kryzys. Zmarła w 1937 roku. Jej losy poznali badacze z Newcastle University, według których to najdłużej żyjąca znana historykom niewolnica przetransportowana przez ocean.

Badająca sprawę Hannah Durkin zaznaczyła, że niektóre szczegóły dotyczące życia Redoshi zostały odnotowane w XX wieku, kiedy historycy i aktywiści praw człowieka rozpoczęli dokumentowanie przeżyć zniewolonych Afrykanów.

Porwana z domu i sprzedana

Według badaczy Redoshi żyła w wiosce w Afryce Zachodniej, na terenie obecnego Beninu. Spokój tej osady przerwał atak wojowników sąsiedniego plemienia, którzy porwali ludzi i odsprzedali ich handlarzom.

Durkin uważa, że Redoshi miała 12 lat, gdy trafiła na pokład Clotildy, ostatniego znanego statku niewolniczego, który dotarł do Stanów Zjednoczonych. Razem z nią na kontynent amerykański przewieziono ponad setkę mężczyzn, kobiet i dzieci.

W USA kupił ją bankier i właściciel plantacji z Alabamy, Washington Smith. Nadał jej swoje nazwisko, którym miała posługiwać się w Stanach Zjednoczonych.

31 stycznia 1865 roku Izba Reprezentantów uchwaliła 13. poprawkę do konstytucji, która znosiła w kraju niewolnictwo. Mimo to Sally Smith, jak mówiono o niej w Ameryce, pozostała na plantacji przez kolejnych 70 lat.

Według Durkin kobieta miała uczyć córkę języka swoich przodków oraz kultury afrykańskiej, choć żyła w strachu i była narażona na bicie i poniżenie.

Ostatnia niewolnica pamiętająca Afrykę

Składając ze sobą fragmenty historii, spisy ludności oraz inne dokumenty, badacze odnaleźli ślady Redoshi w Selmie w Alabamie. Miała ona dożyć roku 1937, umierając w wieku 89 lub 90 lat. Niecałe 30 lat później to właśnie z Selmy wyruszyły marsze aktywistów na rzecz pełnego równouprawnienia Afroamerykanów, prowadzone m.in. przez Martina Luthera Kinga.

Redoshi stała się tym samym najdłużej żyjącą znaną historykom niewolnicą przetransportowaną przez ocean.

Jak zauważa BBC, choć badaczom znane są losy niewolników żyjących dłużej, jednak były to urodzone w niewoli dzieci, a nie osoby porwane z Afryki.

Autor: ft//kg//kwoj / Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia/Library of Congress (PD)