W Missouri wykonano egzekucję skazanego mężczyzny, o ułaskawienie którego apelował papież

Autor:
pp//now
Źródło:
PAP
"Kierunek jest oczywisty. Kolejne stany odchodzą od kary śmierci"
"Kierunek jest oczywisty. Kolejne stany odchodzą od kary śmierci"
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Fakty o Świecie TVN24 BiS"Kierunek jest oczywisty. Kolejne stany odchodzą od kary śmierci" (nagranie z października 2019 roku)

W więzieniu w Missouri przeprowadzono we wtorek egzekucję Ernesta Johnsona, skazanego na karę śmierci za zabójstwo trzech osób podczas napadu rabunkowego. Doszło do tego pomimo licznych apeli o łaskę, między innymi ze strony papieża Franciszka. Z prawa łaski wobec skazanego nie skorzystał gubernator stanu Missouri Mike Parson. Uzasadnił to między innymi tym, że "trzy ławy przysięgłych rozpatrzyły sprawę pana Johnsona i orzekły karę śmierci".

Zbrodnia Ernesta Johnsona prawie 28 lat temu. wstrząsnęła miastem Columbia w Missouri. Mężczyzna był częstym klientem sklepu Casey's General Store. Z akt sądowych wynika, że 12 lutego 1994 roku pożyczył pistolet od syna swojej dziewczyny z zamiarem obrabowania sklepu. Pieniądze chciał przeznaczyć na zakup narkotyków.

OGLĄDAJ TVN24 N ŻYWO W TVN24 GO

Zabił troje pracowników sklepu, w tym jego kierowniczkę. Poza pistoletem posłużył się też młotkiem i śrubokrętem. "To była ohydna zbrodnia" - ocenił ówczesny prokurator Kevin Crane. Policjanci znaleźli w domu dziewczyny Johnsona między innymi 443 dolary.

Ernest JohnsonMissouri Department of Correction

Gubernator nie skorzystał z prawa łaski mimo apelu papieża

W poniedziałek z prawa łaski wobec skazanego nie skorzystał gubernator stanu Missouri Mike Parson. Uzasadnił to między innymi tym, że "trzy ławy przysięgłych rozpatrzyły sprawę pana Johnsona i orzekły karę śmierci".

Prawnicy skazanego zwrócili się w poniedziałek do Sądu Najwyższego USA o odroczenie egzekucji, ale ten odmówił interwencji.

O miłosierdzie dla 61-letniego mężczyzny apelował papież Franciszek za pośrednictwem arcybiskupa Christophe'a Pierre'a, nuncjusza apostolskiego w Stanach Zjednoczonych. "Jego Świątobliwość pragnie przedstawić prosty fakt człowieczeństwa pana Johnsona i świętości całego ludzkiego życia" - napisał nuncjusz w liście do gubernatora.

O okazanie łaski Johnsonowi zwracali się też między innymi działacze na rzecz sprawiedliwości rasowej i dwoje członków Izby Reprezentantów USA z Missouri.

Skazany prosił o wykonanie egzekucji przez rozstrzelanie

Adwokat skazanego, Jeremy Weis, argumentował, że wykonanie egzekucji Johnsona naruszy 8. Poprawkę do Konstytucji USA zabraniającą egzekucji osób niepełnosprawnych intelektualnie. Jak twierdził, wiele badań i testów, między innymi IQ, wykazało, że mężczyzna ma zdolności intelektualne na poziomie dziecka. Wskazywać miały, że Ernest Johnson urodził się z syndromem tak zwanego alkoholowego zespołu płodowego, a w 2008 roku stracił około 20 proc. tkanki mózgowej w wyniku usunięcia łagodnego guza.

Skazany prosił o wykonanie egzekucji przez rozstrzelanie. Nie zezwala na to jednak prawo stanu Missouri. Ernest Johnson zmarł po zastrzyku pentobarbitalu w więzieniu stanowym w Bonne Terre.

Był to pierwszy wyrok śmierci wykonany w Missouri od maja 2020 roku i siódmy w USA w tym roku.

Autor:pp//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Missouri Department of Correction

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości