TVN24 | Świat

Andrew Cuomo nie będzie oskarżony o niestosowne dotykanie współpracowniczki

TVN24 | Świat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Były gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo nie zostanie oskarżony w sprawie niestosownego dotykania asystentki Brittany Commisso w grudniu 2020 roku – poinformował prokurator okręgowy hrabstwa Albany David Soares.

Prokurator okręgowy hrabstwa Albany powiadomił we wtorek, że ze względu na brak wystarczających dowodów jego biuro odstępuje od oskarżenia w sprawie karnej byłego gubernatora Nowego Jorku Andrew Cuomo o niestosowne dotykanie asystentki.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

- Wiele osób ma swoje zdanie na temat zarzutów wobec byłego gubernatora, ale to na prokuraturze hrabstwa Albany spoczywa ciężar udowodnienia przestępstwa ponad uzasadnioną wątpliwość - wyjaśnił prokurator David Soares.

Była asystentka Cuomo Brittany Commisso oskarżyła byłego gubernatora o to, że w czasie pełnienia funkcji niestosowne dotykał ją w grudniu 2020 roku w swojej siedzibie w Albany.

- Uznaliśmy, że skarżąca jest chętna do współpracy i wiarygodna. Ale po przeanalizowaniu wszystkich dostępnych dowodów doszliśmy do wniosku, że nie możemy sprostać ciężarowi udowodnienia zarzutów na rozprawie – tłumaczył prokurator. - W związku z tym powiadomiliśmy sąd, że odstępujemy od ścigania w tej sprawie i wnioskujemy o oddalenie zarzutów wniesionych przez szeryfa hrabstwa Albany - dodał.

Prokuratorzy nie oskarżą Cuomo ws. niestosownego zachowania

Regionalny dziennik "Albany Times Union" podał, że prokuratorzy spotkali się z Commisso w poniedziałek i poinformowali ją o odstąpieniu od kontynuowania sprawy. Gazeta przytacza też wypowiedź adwokata kobiety Briana D. Premo mówiącego, że jego klientka "w odpowiednim czasie" będzie dochodzić sprawiedliwości w powództwie cywilnym.

Cuomo miał pojawić się w piątek po raz pierwszy w sądzie miejskim w Albany, aby zmierzyć się z zarzutem. Według 1010 WINS to najpoważniejsza spośród skarg wniesionych przez wiele kobiet, oskarżających go o niewłaściwe zachowania seksualne.

Soares zaznaczył, że pozostaje "głęboko zaniepokojony podobnymi zarzutami". Zachęcał zarazem ofiary molestowania i nadużyć w miejscu pracy do zgłaszania tych przypadków.

Prokuratorzy odstępują od skarżenia Cuomo

W grudniu prokuratorzy okręgowi hrabstw Westchester i Nassau zdecydowali, że nie będą wnosić oskarżenia przeciwko Cuomo w związku z zarzutami innych kobiet. Były gubernator, który zrezygnował z urzędu w sierpniu minionego roku, zaprzeczał zarzutom.

W poniedziałek adwokat Cuomo oznajmił, że prokuratura okręgowa Manhattanu również zamknęła bez postawienia zarzutów dochodzenie w sprawie rzekomego niewłaściwego postępowania byłego gubernatora, związanego ze zgonami pensjonariuszy w domach opieki z powodu COVID-19.

Autor:asty/kg

Źródło: PAP