Świat

Von der Leyen zamieszka w 25-metrowym mieszkaniu. Juncker zachowa niektóre przywileje

Świat

PE poparł Komisję Europejską pod przewodnictwem Ursuli von der Leyen (wideo z 27.11.2019)
PE poparł Komisję Europejską pod przewodnictwem Ursuli von der Leyen (wideo z 27.11.2019)tvn24
wideo 2/24

Ursula von der Leyen, nowa przewodnicząca Komisji Europejskiej, ma się przeprowadzić w weekend do niewielkiego mieszkania w zaadaptowanej do tego części głównej siedziby KE. Jean-Claude Juncker, ustępujący szef tej instytucji, ma zachować biuro i możliwość korzystania z kierowcy.

Oficjalnie nowa Komisja Europejska obejmie urząd 1 grudnia. Ursula von der Leyen, która obecnie miała biuro przejściowe w jednym z biurowców Komisji Europejskiej, przeniesie się na 13. piętro głównej siedziby tej instytucji, czyli budynku Berlaymont, górującego nad rondem Schumanna w Brukseli.

Trwają przygotowania do przeprowadzki

Tam też zgodnie z zapowiedziami będzie miała 25-metrowe mieszkanie. Jak przekonuje jej otoczenie, wybrała takie rozwiązanie z wygody i oszczędności, by nie stać w korkach i nie powodować konieczności zapewniania ochrony w dodatkowym miejscu.

- (Przewodnicząca - red.) przeprowadza się w weekend. Teraz trwają wszystkie przygotowania. Niedzielę prawdopodobnie spędzi na rozmowach telefonicznych z liderami G7 i G20 w związku z przygotowaniami do szczytu klimatycznego COP25 w Madrycie - powiedziała na konferencji prasowej w Brukseli rzeczniczka KE Mina Andreewa.

Juncker będzie miał dostęp do biura i kierowcy

Z przekazanych przez nią informacji wynika, że KE pojęła decyzję, na mocy której ustępujący przewodniczący będzie miał dostęp m.in. do biura w KE, a także będzie mógł korzystać z samochodu z kierowcą w czasie "pełnienia funkcji reprezentacyjnych". Samochód z szoferem nie będzie przysługiwał Jeanowi-Claude'owi Junckerowi na wyłączność, ale będzie udostępniany w miarę możliwości z zasobów KE.

- Obecni i dawni członkowie Komisji Europejskiej są uważani za najlepszych ambasadorów Unii Europejskiej w Europie i poza nią. Wiele lat swojego życia spędzili, pracując na rzecz Unii i większość z nich będzie dalej bronić i promować jej osiągnięcia, nawet po wygaśnięciu swoich mandatów. To jeszcze w większym stopniu dotyczy przewodniczącego Komisji Europejskiej, który był twarzą instytucji przez co najmniej 5 lat - uzasadniała Andreewa.

Zgodnie z decyzją KE sprzed miesiąca (która wcześniej nie była podawana do wiadomości publicznej) byli komisarze będą mieli też dostęp do "biur przejściowych" oraz dostęp do informacji Komisji, które mogłyby im pomóc np. przygotować wystąpienie. - Podobne rozwiązania funkcjonują w wielu krajowych administracjach, jak również innych instytucjach - oświadczyła Andreewa. Ułatwienia dla szefa KE i komisarzy mają być dostępne przez pięć lat po odejściu przez nich z urzędu.

Autor: mart/adso / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: