Von der Leyen: Unia Europejska powinna skutecznie sterować migracjami


Unia Europejska powinna starać się skutecznie sterować procesami migracyjnymi - oznajmiła Ursula von der Leyen, przewodnicząca elekt Komisji Europejskiej. Niemiecka polityczka spotkała się z kanclerz Angelą Merkel, żeby omówić priorytety komisji pod jej przewodnictwem.

- Naszym celem powinno być to, by stać się wzorem, jak można humanitarnie, ale skutecznie sterować migracjami. Jestem przekonana, że Unia Europejska jest w stanie to zrobić - oświadczyła von der Leyen w Berlinie po spotkaniu z Merkel. Omawiały one priorytety nowej Komisji Europejskiej, do których oprócz migracji należy też ochrona klimatu i cyfryzacja.

Obie opowiedziały się też za jak najbliższą współpracą z państwami Bałkanów Zachodnich i niepozbawianiem ich perspektywy członkostwa we wspólnocie.

- To bardzo ważne, żeby te kraje nie straciły nadziei na perspektywę członkostwa - przekonywała szefowa niemieckiego rządu.

Ursula von der Leyen - partyjna koleżanka Merkel z CDU, a do niedawna minister obrony w jej rządzie - postulowała, by związać Bałkany Zachodnie z Unią Europejską tak blisko jak to możliwe, póki nie da się rozpocząć rozmów akcesyjnych. - Leży to w naszym strategicznym interesie. Jeśli my tego nie zrobimy, to próżnię wykorzystają inni. A tego nie chcemy - ostrzegła.

Podjęciu rozmów akcesyjnych z Albanią i Macedonią Północną jednoznacznie sprzeciwia się prezydent Francji Emmanuel Macron.

[object Object]
Nowa Komisja Europejska. Wirtualne studio w TVN24BIStvn24bis
wideo 2/19

Autor: tmw / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości