Ukraina zaniepokojona sytuacją w Górskim Karabachu. Odwołane loty do stolicy Armenii

TVN24 | Świat

Autor:
lukl/dap
Źródło:
tvn24.pl, PAP

MSZ w Kijowie w niedzielę wyraziło zaniepokojenie w związku z eskalacją sytuacji wokół Górskiego Karabachu. Armenię i Azerbejdżan wezwało do dialogu, a linie lotnicze Ukraine International Airlines (UIA) odwołały loty do Erywania.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Ministerstwo podkreśliło, że jest głęboko zaniepokojone zaostrzeniem konfliktu, i zaznaczyło, że uważnie analizuje okoliczności, które doprowadziły do eskalacji.

Kijów nie opowiedział się po stronie Baku

We wpisie zamieszczonym na Twitterze wezwano strony do dialogu i pokojowego rozwiązania konfliktu. Wyrażono solidarność wobec bliskich zabitych.

Jak pisze portal Europejska Prawda, Kijów nie opowiedział się po stronie Baku, jeśli chodzi o konflikt wokół Górskiego Karabachu, mimo że w przyjętej niedawno nowej strategii bezpieczeństwa Azerbejdżan został uznany za strategicznego partnera Ukrainy.

W niedzielę wieczorem UIA poinformowały o czasowym odwołaniu rejsów do Erywania w związku z eskalacją. Decyzję podjęto po analizie ryzyka przez specjalistów przewoźnika.

Stan wojenny

W niedzielę rano doszło do walk między siłami Armenii i Azerbejdżanem; Azerbejdżan, Armenia i Górski Karabach wprowadziły stan wojenny, Baku i Erywań oskarżają się nawzajem o eskalowanie sytuacji. Konflikt zbrojny o Górski Karabach wybuchł w 1988 roku i pochłonął dotąd ok. 30 tys. ofiar śmiertelnych.

Autor:lukl/dap

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: EPA/ARMENIAN GOVERNMENT PRESS OFFICE