TVN24 | Świat

Łukaszenka groził zamknięciem granicy. Ukraińcy twierdzą, że nie zauważyli zmian

TVN24 | Świat

Autor:
tas/gp
Źródło:
PAP

Po zapowiedzi białoruskiego przywódcy Alaksandra Łukaszenki w sprawie "całkowitego zamknięcia granicy z Ukrainą" najwyraźniej nic się nie zmieniło. Ukraińska straż graniczna podała, że nie zaobserwowała zmian na granicy z Białorusią. Odniosła się także do zarzutów w sprawie rzekomego przemytu broni.

Minionej doby nie zaobserwowano znacznej zmiany sytuacji czy zmniejszenia liczby odprawianych osób na granicy Ukrainy z Białorusią - podała ukraińska straż graniczna w sobotnim komunikacie.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Z Białorusi na Ukrainę poprzedniego dnia odprawiono prawie dwa tysiące osób, a w przeciwnym kierunku - ponad 1,7 tysięcy Liczby te są wyższe niż średnie wskaźniki w minionym miesiącu, co jest najpewniej związane z dniami wolnymi - przekazano w dokumencie. .

Nie ma oznak świadczących o zamknięciu granicy, o czym informowały media z powołaniem na Łukaszenkę - dodała straż graniczna.

Przejście graniczne Ukrainy z Białorusią dpsu.gov.ua

Zarzut w sprawie rzekomego przemytu broni

Łukaszenka oświadczył w piątek, że nakazał całkowite zamknięcie granicy z Ukrainą, ponieważ przemycana jest stamtąd broń. Powiedział również, że na Białorusi istnieją "uśpione komórki terrorystyczne".

MSZ w Kijowie podało, że Ukraina nie otrzymała oficjalnej informacji od strony białoruskiej w sprawie zamknięcia granicy. Zaznaczyło też, że kategorycznie odrzuca oskarżenia ze strony Łukaszenki o rzekome dostawy broni z Ukrainy.

Ukraińska straż graniczna, nawiązując do zarzutów Łukaszenki w sprawie rzekomego przemytu broni poinformowała, że od początku roku ukraińscy pogranicznicy zatrzymali na granicy z Białorusią 27 sztuk broni, a Białoruś w ciągu pięciu miesięcy zatrzymała na granicy z Ukrainą cztery sztuki broni i 10 sztuk amunicji.

"Tak więc wszystkie wypowiedzi białoruskich polityków na temat przemytu broni z Ukrainy są bezpodstawne. Wręcz przeciwnie, od sierpnia ubiegłego roku ukraińscy pogranicznicy na granicy z Białorusią są w stanie wysokiej gotowości, co pomogło ograniczyć nielegalną działalność w tym zakresie" - przekazała ukraińska straż.

Autor:tas/gp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: dpsu.gov.ua