Misja ONZ w Donbasie i więźniowie polityczni. Klimkin i Ławrow "bardzo odlegli" od siebie


Ministrowie spraw zagranicznych Ukrainy i Rosji, Pawło Klimkin i Siergiej Ławrow, rozmawiali w poniedziałek przez telefon na temat formatu misji ONZ w Donbasie. Po rozmowie Klimkin oświadczył, że stanowiska obu szefów dyplomacji "są bardzo odległe".

"Stanowiska są bardzo odległe, ale powinniśmy dalej pracować" - napisał Klimkin na Twitterze.

Dodał, że rozmawiał z Ławrowem o rosyjsko-ukraińskim Wspólnym Centrum Kontroli i Koordynacji (SCKK), działającym na rzecz rozejmu na wschodzie Ukrainy. 18 grudnia rosyjskie MSZ ogłosiło decyzję o odwołaniu swoich wojskowych z SCKK w Donbasie. Wyjaśniło m.in., że rosyjscy oficerowie byli traktowani przez swoich ukraińskich partnerów "lekceważąco", a ich działalność spotykała się z "poważnymi trudnościami z powodu stanowiska władz ukraińskich".

Rosyjski pomysł na Donbas

Podczas rozmowy podjęto też temat kolejnego etapu uwolnienia ukraińskich jeńców i więźniów politycznych - poinformował Klimkin. Jak poinformował resort spraw zagranicznych Rosji, szefowie dyplomacji rozmawiali również o "sytuacji wokół SCKK po wycofaniu z niego rosyjskich wojskowych w związku z niedopuszczalnymi warunkami ich pracy". "Szczególna uwaga była poświęcona rosyjskiej inicjatywie utworzenia misji ONZ ochraniającej specjalną misję monitoringową OBWE w Donbasie" - oświadczyło rosyjskie MSZ. Władze Ukrainy chcą, by misja ONZ była rozmieszczona na całym terytorium zajętym przez wspieranych przez Kreml separatystów, wraz z odcinkami granicy ukraińsko-rosyjskiej, których Kijów obecnie nie kontroluje. Rosja nalega zaś, by siły ONZ ochraniały jedynie misję OBWE, pracującą tylko na linii rozgraniczenia między oddziałami ukraińskimi a siłami prorosyjskich separatystów. Prezydent Władimir Putin oświadczył podczas konferencji prasowej 14 grudnia, że Rosja nie jest przeciwna temu, by Donbas znalazł się pod kontrolą międzynarodową, ale tę kwestię władze Ukrainy powinny bezpośrednio uzgodnić z separatystycznymi republikami ludowymi: Doniecką (DRL) i Ługańską (ŁRL).

Autor: MR/adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości