Świat

Tysiące pielgrzymów na Drodze Krzyżowej w Jerozolimie

Świat


W Bazylice Grobu Pańskiego w Jerozolimie wcześnie rano rozpoczęły się wielkopiątkowe uroczystości religijne. Drzwi bazyliki otwarto na chwilę, aby do środka na liturgię Męki Pańskiej weszli oczekujący wierni i łaciński patriarcha Fuad Twal.

Bazylikę Grobu Pańskiego wzniesiono w miejscu uważanym za miejsce pochowania i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, obok miejsca jego śmierci na krzyżu. Świątynię wzniesiono z inicjatywy cesarza Konstantyna i jego matki św. Heleny.

Trwającą 22 lata budowę zakończono w 348 roku. W roku 1009 bazylika została zniszczona przez kalifa Ha Kima. Odbudowa, rozpoczęta w 1042 roku, doprowadziła do częściowego zrekonstruowania świątyni. Swój obecny kształt bazylika uzyskała w czasach wypraw krzyżowych.

Pielgrzymi z całego świata

Tysiące wiernych z całego świata wzięło udział w procesji Drogi Krzyżowej na Via Dolorosa w Starej Jerozolimie. Procesja tradycyjnie wyrusza z miejsca sądu, gdzie dziś znajduje się arabska szkoła Omara przy Bramie Lwiej - jednym z wejść na stare miasto, a za czasów Chrystusa była twierdza, siedziba rzymskiego prokuratora. Ostatnich sześć stacji Drogi Krzyżowej znajduje się w Bazylice Grobu Pańskiego.

Autor: zś\mtom\k / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości