Świat

Granaty, broń, materiały wybuchowe. Mieli zorganizować zamach

Świat


Policja w południowej prowincji Turcji, Gaziantep, zatrzymała dziewięciu domniemanych członków Państwa Islamskiego (IS), którzy planowali atak samobójczy na biura partii politycznej w Stambule - poinformowało we wtorek wieczorem biuro gubernatora prowincji.

W komunikacie podano, że dwóch podejrzanych zatrzymano pod koniec ubiegłego tygodnia po krótkim pościgu samochodowym w mieście Gaziantep. Siedmiu ich wspólników trafiło w ręce policji podczas kolejnych operacji, które były możliwe dzięki wskazówkom uzyskanym podczas przesłuchań pierwszych zatrzymanych.

Granaty, broń i materiały wybuchowe

- Członkowie grupy zostali zatrzymani z samochodami, granatami, materiałami wybuchowymi i bronią, których zamierzali użyć do ataku. Zapobieżono krwawym atakom, których celem było stworzenia atmosfery strachu i chaosu przed wyborami parlamentarnymi 1 listopada - głosi komunikat.

Biuro gubernatora przekazało, że domniemani terroryści na rozkaz swoich przełożonych z IS w Syrii planowali atak na biura niesprecyzowanej partii politycznej w Stambule. Planowano także ataki w siedzibie opozycyjnego dziennika "Cumhuriyet" w Ankarze i stambulskich biurach gazety.

W sobotę policja wzmocniła obecność przed biurami gazety w Stambule po informacjach o możliwości zamachu w przeddzień wyborów, w których wygrała zdecydowania islamistyczno-konserwatywna Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP).

Turecka prokuratura informowała w ubiegłym tygodniu, że są mocne dowody na przeprowadzenie przez komórkę IS w Gaziantep serii zamachów bombowych, których kulminacją był podwójny atak przed dworcem w Ankarze; 10 października zginęło w nim ponad 100 ludzi, a ok. 500 zostało rannych.

Autor: adso//gak / Źródło: PAP