Trzy priorytety NATO. Rosja jak przeciwnik


- Kryzys na Ukrainie jest kolejnym trudnym i decydującym wydarzeniem. Jest także bardzo niebezpieczny. To dzwonek ostrzegawczy dla nas wszystkich, nie tylko w Europie, ale w całym obszarze euroatlantyckim - powiedział w Brukseli sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen. Dodał, że Sojusz wyznacza trzy priorytety w obliczu wydarzeń na Ukrainie.

- Wojskowa agresja Rosji na Ukrainie jest jednym z najpoważniejszych kryzysów w Europie od upadku muru berlińskiego. Poddano w wątpliwość naszą wizję Europy całościowej, wolnej - powiedział Rasmussen.

Dodał, że aneksję Krymu poprzedził cały wachlarz działań. Przypomniał przypadki Naddniestrza, Południowej Osetii, Abchazji i właśnie teraz Półwyspu Krymskiego. - To, co łączy te konflikty, to jedno wielkie państwo, które jednostronnie decyduje o pisaniu od nowa międzynarodowych reguł. Z dnia na dzień i na własnych zasadach - powiedział sekretarz generalny NATO. - I ponownie tworzy w Europie linie podziału, 25 lat po tym, jak wolne narody je usunęły.

Rasmussen dodał, iż do tej pory wydawało się, że takie rewizjonistyczne idee odeszły w niepamięć wraz z XIX wiekiem. Ale - jak podkreślił - widzimy, że wróciły w wieku XXI.

Trzy priorytety

Sekretarz generalny NATO powiedział, że organizacja musi reagować na to, co obecnie dzieje się na świecie. Stwierdził, że w tej kwestii Sojusz wyznaczył trzy priorytety.

Po pierwsze - ciągnął Rasmussen - Sojusz musi ponownie potwierdzić zobowiązanie członków do wspólnej polityki obronnej. - Nasze zaangażowanie w bezpieczeństwo wszystkich naszych sojuszników jest niepodważalne - powiedział. - Naszym celem jest zażegnanie kryzysu na naszych granicach - zaznaczył.

Po drugie, należy wzmocnić wsparcie dla Ukrainy i regionu. Rasmussen mówił zarówno o współpracy politycznej, jak i wojskowej.

Po trzecie, należy "stanowczo zaprzestać robić interesy z Rosją jak to miało miejsce do tej pory". Dodał, że ostatnio Federacja Rosyjska zachowuje się bardziej jak "przeciwnik", a nie partner. Mimo to - jak zaznaczył - "drzwi do politycznego dialogu pozostają nadal otwarte".

[object Object]
Rosja została pozbawiona prawa głosu w Zgromadzeniu Parlamentarnym po aneksji Krymu. Nagranie archiwalne: podpisanie umowy o przyłączeniu półwyspu do Federacji Rosyjskiej Reuters Archive
wideo 2/25

Autor: pk/tr/kwoj / Źródło: tvn24.pl

Tagi:
Raporty: