Świat

Trzech dżihadystów zatrzymanych. Mieli planować zamachy w Europie

Świat

WikipediaProkuratura nie zdradza, gdzie planowane były zamachy

Trzech obywateli Iraku, podejrzanych o wspieranie dżihadystycznego ugrupowania Państwo Islamskie (IS) i przygotowywanie ataku w Europie, zatrzymano na terytorium Szwajcarii - poinformowała szwajcarska prokuratura.

Podejrzane osoby przebywają w areszcie tymczasowym od zatrzymania pod koniec marca br. - przekazali prokuratorzy w oświadczeniu.

Liczne zarzuty

Informacji o ich ujęciu nie podawano wcześniej do wiadomości publicznej, aby "nie narażać na szwank toczących się dochodzeń w Szwajcarii i za granicą", mających ustalić ewentualnych wspólników i pomocników zatrzymanych - dodano.

Zarzuca się im m.in. użycie materiałów wybuchowych i toksycznych gazów z zamiarem popełnienia przestępstwa, przygotowywanie się do popełnienia czynów kryminalnych, bliżej niesprecyzowane przestępstwo lub przestępstwa dotyczące pornografii oraz zachęcanie do nielegalnego wjazdu do kraju i opuszczenia go oraz nielegalnego zamieszkania na jego terytorium. W oświadczeniu nie poinformowano, gdzie miał się odbyć planowany zamach. W ostatnim czasie władze szwajcarskie zwróciły się o pomoc do różnych krajów europejskich i blisko współpracują z USA w kwestii walki z ekstremizmem - podała prokuratura. Obecnie powstaje zespół śledczy złożony z oficerów FBI i szwajcarskiej federalnej policji kryminalnej.

ONZ: w Iraku natrafiono na ponad 200 zbiorowych grobów ofiar ISReuters
wideo 2/20

Autor: kg\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia