Świat

Najpierw "oficjalna kochanka", teraz ważni urzędnicy. Rama X odsuwa kolejne osoby

Świat


Kilka dni po pozbawieniu swojej "oficjalnej kochanki" wszystkich przysługujących jej rang, za zachowanie "niewłaściwe dla swojego tytułu", król Tajlandii Maha Vajiralongkorn zwolnił sześciu kolejnych urzędników. Jak podało BBC, doprowadziło do tego ich "ekstremalnie złe" postępowanie.

Portal brytyjskiego nadawcy podał, że wśród zwolnionych są wysocy rangą urzędnicy policji, dwóch członków gwardii pałacowej oraz jedna kobieta, której funkcji nie określono. Jako jedną z tych osób BBC wymieniło generała policji Sakolket Chantrę z Biura Dworu Królewskiego.

"Wszyscy rażąco naruszyli zasady dyscypliny, wykorzystując swoje urzędowe pozycje dla celów własnych lub innych ludzi" - przekazała pałacowa "Royal Gazette". "Nie dostosowali się także do pałacowych zasad, co przyniosło olbrzymie szkody sprawom dworu" - dodano.

"Oficjalna kochanka" pozbawiona rang i tytułów

Zwolnienie urzędników jest kolejną w ostatnim czasie decyzją o pozbawieniu funkcji osób z najbliższego otoczenia monarchy.

W poniedziałek pałac przekazał, że Maha Vajiralongkorn pozbawił swoją szlachetną małżonkę Sineenat Wongvajirapakdi rang i tytułów. 34-letnia, świeżo upieczona szlachetna małżonka, określana też mianem "oficjalnej kochanki", miała naruszyć kodeks postępowania członka dworu i wykazać się nielojalnością wobec monarchy.

W oświadczeniu pałacu stwierdzono, że była ona "zbyt ambitna". "Królewska szlachetna małżonka Sineenat jest niewdzięczna i zachowuje się w sposób niewłaściwy dla swojego tytułu. Nie jest też zadowolona z przyznanego jej tytułu, robiąc wszystko, aby wznieść się do poziomu królowej" - napisano w oświadczeniu.

"Brakuje jej zrozumienia dobrych tradycji dworu królewskiego. Jest nieposłuszna królowi i królowej" - dodano.

Sineenat Wongvajirapakdi była pierwszą od niemal 100 lat kobietą w Tajlandii, której przyznano tytuł królewskiej szlachetnej małżonki, czyli oficjalnej kochanki. To ten tytuł właśnie straciła.

Maha Vajiralongkorn, zwany też Ramą X, wstąpił na tron w 2016 roku po śmierci swego, uwielbianego przez poddanych, ojca, króla Bhumibola Adulyadeja, który panował 70 lat. Formalna koronacja nastąpiła jednak dopiero 4 maja tego roku.

Król Maha VajiralongkornThe Public Relations Department

Autor: ft/adso/kwoj / Źródło: BBC, Guardian, tvn24.pl

Tagi:
Raporty: