TVN24 | Świat

"Zatrzymany mężczyzna podejrzany jest o usiłowanie morderstwa w siedmiu przypadkach"

TVN24 | Świat

Autor:
tas//now
Źródło:
PAP

Trzy z siedmiu osób rannych w wyniku ataku nożownika w Vetlandzie na południu Szwecji są w ciężkim stanie. Sprawca jest podejrzany o usiłowanie morderstwa, nie dokonania ataku terrorystycznego – przekazał prokurator Adam Rullman. Do ataku doszło w środę.

- Zatrzymany mężczyzna podejrzany jest o usiłowanie morderstwa w siedmiu przypadkach. W tej chwili nie mamy w postępowaniu nic, co wskazywałoby na atak terrorystyczny. Nie mamy żadnych informacji na temat motywu – stwierdził Adam Rullman.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Według mediów sprawcą ataku jest 22-letni obywatel Afganistanu, który przybył do Szwecji w 2018 roku. Miał on oczekiwać na decyzję w sprawie przedłużenia pozwolenia na pobyt, którego ważność upłynęła.

Mężczyzna był wcześniej skazany na karę grzywny za przestępstwo narkotykowe związane z zażywaniem marihuany. W środę wieczorem policja przeszukała mieszkanie, które zajmował od ponad roku.

Atak w kiosku i przed sklepem

W czwartek na konferencji prasowej zarówno premier Szwecji Stefan Loefven, jak i minister spraw wewnętrznych Mikael Damberg nie chcieli odnieść się do informacji o narodowości sprawcy ani możliwych motywów jego działania. - Mamy do czynienia z poważnym wydarzeniem i na nim musimy się skupić – stwierdził premier.

Do ataku doszło w środę po południu w centrum 20-tysięcznej Vetlandy w pobliżu dworca kolejowego. W ciągu 20 minut mężczyzna ranił siedmiu przechodniów między innymi w kiosku przy dworcu, przed sklepem spożywczym oraz przed kwiaciarnią.

Sprawca w czasie zatrzymania był uzbrojony, został postrzelony przez policję. Przebywa w szpitalu, jest lekko ranny.

Według władz zdrowotnych regionu Joenkoeping obrażenia trzech poszkodowanych osób zagrażają ich życiu.

Autor:tas//now

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości