Szturm na wojskową bazę lotniczą. Nie żyje co najmniej 30 osób

Świat


Baza wojsk lotniczych Badaber w mieście Peszawar, w północno zachodnim Pakistanie, została nad ranem zaatakowana przez niezidentyfikowanych napastników. Zginęło co najmniej 30 osób.

Napastnicy usiłowali wedrzeć się na teren bazy w dwóch miejscach, ale zostali powstrzymani w rejonie głównej bramy wjazdowej. - Wywiązała się kilkugodzinna strzelanina - poinformował rzecznik pakistańskich sił zbrojnych. Jak ocenił Reuters, to najkrwawszy atak na pakistański obiekt wojskowy w tym roku.

Napastnicy-samobójcy

W czasie szturmu zabitych zostało 17 osób, rannych zostało również 10 pakistańskich żołnierzy. Większość ofiar to modlący się w pobliskim meczecie. Jak poinformował gen. Asim Bajwa, zginęło również 13 napastników, wszyscy mieli na sobie kamizelki z ładunkami wybuchowymi.

Telewizja pakistańska przekazała obrazy helikopterów krążących nad bazą oraz znaczne siły policji i karetki pogotowia zgromadzone przed bazą. Dotychczas nikt nie przyznał się do ataku.

Był to pierwszy poważny atak na obiekt pakistańskich sił zbrojnych od wielu miesięcy. Liczba ataków spadła po podjęciu przez armię pakistańską ofensywy przeciwko bazom talibów wzdłuż granicy z Afganistanem.

Autor: mm//gak / Źródło: reuters, pap