Świat

Szopka wigilijna w Watykanie otwarta. Papież zapalił świeczkę pokoju

Świat


Na Placu świętego Piotra odsłonięto szopkę, która w tym roku jest darem włoskiego regionu Basilicata dla Watykanu. Jest to szopka wyjątkowa; przedstawia słynny pejzaż historycznego centrum miasta Matera, przypominający scenerię Betlejem. Wieczorem papież Benedykt XVI zapalił świeczkę pokoju w swym oknie w Pałacu Apostolskim.

Szopka ma powierzchnię 150 metrów kwadratowych, ustawiono w niej ponad 100 figur i figurek. Jej dodatkowym walorem jest niezwykłe, nowoczesne oświetlenie, stosowane w kinematografii.

Autorem całej kompozycji jest Francesco Artese, artysta z Matery, który buduje szopki na całym świecie od ponad 30 lat. Wystawiał je między innymi w Waszyngtonie, Nowym Jorku, Paryżu, Dublinie, Betlejem i w Warszawie. Matera (ok. 60 tys. mieszkańców) słynie ze starego kamiennego miasta Sassi, które w 1993 r. wpisano na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Zwyczaj ustawiania szopki i choinki na Placu świętego Piotra wprowadził 30 lat temu Jan Paweł II.

Zwyczaj prosto z Polski

Kulminacją watykańskich uroczystości wigilijnych było zapalenie świeczki pokoju przez Benedykta XVI w oknie Pałacu Apostolskiego. Papież pobłogosławił wiernych, zebranych na Placu świętego Piotra.

W tym roku po raz pierwszy papież zapalił świeczkę pokoju od światła betlejemskiego, przywiezionego do Watykanu. Światełko i świeczka pozostały w oknie.

Zwyczaj "świeczki pokoju" sięga Wigilii 1981 roku, kiedy Jan Paweł II zapalił świeczkę na znak solidarności z ojczyzną, tuż po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce.

Autor: bor//bgr / Źródło: PAP