Świat

Szef MAEA "wybiera się do Iranu". Teheran ma nadzieję na porozumienie

Świat


Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Yukiya Amano odwiedzi 11 listopada Iran - poinformowała irańska państwowa telewizja. Obie strony liczą na porozumienie ws. programu nuklearnego prowadzonego przez rząd w Teheranie.

Telewizja cytuje szefa irańskiego programu atomowego Aliego Akbara Salehiego, który wyraził nadzieję, że "podczas tej wizyty dojdzie do porozumienia z szefem MAEA i obie strony wystosują wspólne oświadczenie". Określił też poprzednią rundę negocjacji, która odbyła się w zeszłym tygodniu w siedzibie MAEA w Austrii, jako "bardzo produktywną".

Na razie MAEA oficjalnie nie skomentowała doniesień mediów irańskich. Będzie to pierwsza wizyta Amano w Iranie od maja 2012 roku.

Kolejna tura rozmów. Tym razem owocna?

Przedstawiciele obu stron spotkali się w zeszłym tygodniu w Wiedniu na kolejnej rundzie negocjacji dotyczących irańskiego programu nuklearnego. Obie strony opublikowały po rozmowach wspólne oświadczenie, w którym ponownie podkreśliły chęć osiągnięcia porozumienia. W dokumencie przypomniano, że Teheran w trakcie dwudniowych rozmów złożył nowe propozycje, które pozytywnie rokują na przyszłość. MAEA aktywnie zajmuje się działalnością nuklearną Iranu, który jest podejrzewany o wykorzystywanie swojego programu nuklearnego do budowy broni atomowej. Zachodnie kraje wywierały na Teheran presję, aby umożliwił agencji większy dostęp do swoich instalacji nuklearnych w celu ich skontrolowania. Rozmowy MAEA-Iran rozpoczęły się na początku 2012 roku, ale do tej pory nie przyniosły żadnych efektów. Dwa spotkania, do jakich doszło w Wiedniu w zeszłym tygodniu, były pierwszymi od czasu, kiedy w Iranie na prezydenta został wybrany Hasan Rowhani.

16 października w Genewie zakończyła się druga runda rozmów między Iranem a Grupą 5+1 (USA, W. Brytania, Francja, Rosja, Chiny oraz Niemcy). Strony podkreśliły wtedy, że negocjacje w sprawie irańskiego programu nuklearnego postępują w dobrym kierunku.

Grupa 5+1 też się spotka

Grupa 5+1 oraz Iran porozumiały się w natomiast w sprawie terminu kolejnego spotkania, które jest zaplanowane na 7-8 listopada w Genewie. Rozmowy w Genewie z Grupą 5+1 były pierwszym spotkaniem Iranu i Zachodu od szczytu w Ałma Acie w Kazachstanie w kwietniu, kiedy to nie doszło do zbliżenia stanowisk. Sześć mocarstw domagało się od Iranu zamknięcia ośrodka wzbogacania uranu w Fordo i przekazania za granicę zasobów uranu wzbogaconego do 20 proc. Chociaż wybrany w czerwcu prezydent Rowhani wykazuje wolę otwarcia na dialog z Zachodem, to od początku kadencji powtarza, że jego kraj nie wyrzeknie się niezbywalnego prawa do rozwijania cywilnego programu nuklearnego. Takie prawo daje Iranowi traktat NPT. Iran systematycznie zaprzecza zarzutom Zachodu dotyczącym zamiarów budowy bomby atomowej. Opublikowany w listopadzie 2011 roku poufny raport MAEA zawiera informacje dotyczące istnienia potencjalnie militarnych aspektów irańskiego programu nuklearnego.

Napięcie na Bliskim Wschodzie. ("Polska i Świat" 15.10.2013)

Napięcie na Bliskim Wschodzie
Napięcie na Bliskim Wschodzietvn24

Autor: mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: