Moderna liczy, że szczepionka przeciw nowym mutacjom koronawirusa pojawi się w tym roku

Źródło:
PAP
Rynek szczepionkowy i ambitne plany rządu
Rynek szczepionkowy i ambitne plany rząduTVN24
wideo 2/4
Rynek szczepionkowy i ambitne plany rząduTVN24

Moderna ciężko pracuje, by szczepionka wspomagająca przeciwko nowym wariantom COVID-19 została zatwierdzona późnym latem lub wczesną jesienią – oświadczy dyrektor generalny amerykańskiej firmy biotechnologicznej Stephane Bancel. Wskazał jednocześnie, że dodatkowe transfery technologii mogą osłabić zdolność koncernu do osiągnięcia celów produkcyjnych.

Podczas wirtualnego spotkania dotyczącego produkcji szczepionek Stephane Bancel przekazał, że Moderna jest na dobrej drodze, aby wyprodukować do 1 miliarda dawek szczepionek przeciwko COVID-19 w tym roku i do 1,4 miliarda w następnym.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Według prezesa Moderny producenci powinni skupić się na produkcji jak największej liczby szczepionek w tym roku, ale świat czeka potencjalna nadwyżka mocy produkcyjnych w roku 2022. - W przyszłym roku będzie zbyt wiele szczepionek dla ludzi na naszej planecie – ocenił Bancel.

Wskazał, że dodatkowe transfery technologii mogą osłabić ich zdolność do osiągnięcia celów produkcyjnych. Spytany o niedobory pracowników w fabryce Lonza w Visp w szwajcarskim kantonie Valais, która ma licencję na wytwarzanie składników do szczepionki Moderny przeciwko COVID-19, Bancel wyraził przekonanie, że zakład ten wkrótce zlikwiduje tę lukę.

Powiedział również, że Moderna prowadzi rozmowy z przedstawicielami programu COVAX, w ramach którego dostarczane są preparaty krajom o niższych dochodach. - Mam nadzieję, że jesteśmy na ostatniej prostej, aby uzyskać porozumienie z COVAX – dodał.

Moderna: skuteczność naszej szczepionki nie maleje

W połowie kwietnia Moderna przekazała, że skuteczność jej szczepionki na koronawirusa nie maleje z czasem. Zapewniono, że według badań po pół roku preparat daje 90 procent ochrony przed COVID-19 i 95-procentowe zabezpieczenie przed ciężką postacią choroby.

Ogłoszona również w czasopiśmie "The New England Journal of Medicine" aktualizacja badań klinicznych opisuje skuteczność działania szczepionki u osób, którym średnio pół roku wcześniej podano drugą dawkę preparatu – poinformowała Moderna w komunikacie opublikowanym 14 kwietnia. Dodano, że te obserwacje potwierdzają skuteczność substancji i trwałość dawanej przez nią ochrony.

Firma przekazała wówczas również, że pracuje nad nowymi szczepionkami, które miałyby lepiej chronić przed po raz pierwszy zaobserwowanym w RPA wariantem koronawirusa B.1.351. Sukcesem zakończyły się prowadzone na myszach pierwsze próby dwóch preparatów, z których jeden jest nową substancją opracowaną przeciwko B.1.351, a drugi łączy w sobie tę szczepionkę z już stosowanym preparatem, tworząc tzw. szczepionkę multiwalentną, działającą przeciwko różnym wariantom wirusa. Do 12 kwietnia Moderna dostarczyła na całym świecie 132 mln dawek swojej szczepionki przeciwko COVID-19, z czego 117 milionów do samych USA. Podawana w dwóch dawkach oparta na technologii mRNA szczepionka Moderny jest zatwierdzona do użytku w ponad 40 krajach świata, w tym w USA, państwach Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii.

Autorka/Autor:momo\mtom

Źródło: PAP