Cyberatak na Europejską Agencję Leków. W sieci "zmanipulowana korespondencja"

TVN24 | Świat

Autor:
momo/adso
Źródło:
PAP , Reuters

Do internetu wyciekło kilka poufnych maili i dokumentów, dotyczących procesu oceny szczepionek przeciw COVID-19. Przed publikacją w sieci, zostały one zmanipulowane tak, by podważać zaufanie do szczepionek – poinformowała w piątek Europejka Agencja Leków (EMA). Trwa dochodzenie w sprawie cyberataku.

Wyciek obejmuje m.in. wewnętrzną i poufną korespondencję elektroniczną z listopada 2020 roku dotyczącą procesów oceny szczepionek przeciw COVID-19. Jak podała EMA, "część korespondencji została zmanipulowana przez sprawców przed publikacją w sposób, który mógłby podważyć zaufanie do szczepionek". Agencja nie wymieniła żadnych stron trzecich, które padły ofiarą ataku. Firmy Pfizer i BioNTech poinformowały jednak, że sprawcy uzyskali dostęp do ich dokumentów. 

Jak zwraca uwagę Agencja Reutera, w trakcie pandemii nasiliły się próby włamań i cyberataków do placówek opieki zdrowotnej oraz organizacji medycznych. 

Dezinformację i wątpliwości, dotyczące szczepień przeciw COVID-19 rozwiewa Konkret 24 >>>

"Zawsze istniał konsensus, aby opierać zalecenia na sile dowodów naukowych, bezpieczeństwie i skuteczności szczepionki"

Na przełomie grudnia i stycznia wydano dwa pozwolenia na dopuszczenie do obrotu szczepionek na koronawirusa w Unii Europejskiej po przeprowadzeniu ich oceny naukowej. EMA podała, że w związku z wysokim wskaźnikiem zakażeń w UE istnieje pilna potrzeba jak najszybszego udostępnienia szczepionek obywatelom krajów unijnych.

"Pomimo tej pilności w całej UE zawsze istniał konsensus, aby nie narażać standardów wysokiej jakości i opierać wszelkie zalecenia na sile dowodów naukowych, bezpieczeństwie, jakości i skuteczności szczepionki i na niczym innym. (...) Zezwolenia są przyznawane, gdy dowody w przekonujący sposób wskazują, że korzyści ze szczepienia są większe niż jakiekolwiek ryzyko związane ze szczepionką. Pełne szczegóły oceny naukowej są publicznie dostępne w European Public Assessment Reports na stronie internetowej EMA" – podała Europejska Agencja Leków.

Szczepionki przeciw COVID-19PAP

Atak na unijną agencję

W grudniu Europejska Agencja Leków informowała, że stała się celem ataku hakerów. Firmy Pfizer i BioNTech później przekazały, że hakerzy wykradli dane dotyczące szczepionki.

CZYTAJ WIĘCEJ O SPRAWIE: Cyberatak na Europejską Agencję Leków. Hakerzy wykradli dane dotyczące szczepionki na COVID-19

"Agencja szybko wszczęła pełne dochodzenie, w ścisłej współpracy z organami ścigania i innymi właściwymi podmiotami" – poinformowano wówczas w oświadczeniu.

EMA, mająca swoją siedzibę w Amsterdamie (a wcześniej, przed brexitem w Londynie), jest agencją Unii Europejskiej odpowiedzialną za ocenę i dopuszczanie do użytku w krajach Wspólnoty wyrobów medycznych, w tym leków, szczepionek i aparatury medycznej.

Autor:momo/adso

Źródło: PAP , Reuters