Zawieszenie broni na południu Syrii


Syryjska armia ogłosiła zawieszenie działań zbrojnych na południu kraju, obowiązujące do czwartku - podała w poniedziałek państwowa telewizja. Porozumienie obejmuje prowincję Al-Kunajtira, gdzie w ostatnich dniach syryjskie cele były atakowane przez Izrael.

Według wojskowego komunikatu zawieszenie broni obowiązuje już od południa (godz. 11 czasu polskiego) w niedzielę.

17 czerwca syryjska armia ogłosiła zawieszenie broni obowiązujące w mieście Dara, stolicy prowincji o tej samej nazwie na południu kraju przy granicy z Izraelem.

Jak podała agencja Reutera, najnowszy komunikat armii rozszerza na całą południową Syrię zawieszenie broni obowiązujące w Darze, włączając w to strategicznie położoną prowincję Al-Kunajtira, która obejmuje część Wzgórz Golan okupowanych przez Izrael, oraz prowincję As-Suwajda.

Ataki Izraela

Izrael nie angażuje się bezpośrednio w trwającą od 2011 roku wojnę w Syrii, jednak regularnie atakuje syryjskie pozycje wojskowe za każdym razem, gdy pociski spadają za syryjską granicą.

Izrael zdobył należące do Syrii i liczące 1200 km kwadratowych Wzgórza Golan podczas wojny sześciodniowej w 1967 roku, a na mocy zawieszenia broni kończącego wojnę Jom Kipur w 1973 roku ustanowiono tam strefę buforową.

W 1981 roku Izrael ogłosił ich przyłączenie do terytorium kraju, czego wspólnota międzynarodowa nigdy nie uznała. Ok. 500 km kwadratowych Wzgórz pozostało w rękach Syrii. Od 1974 roku wojska syryjskie i izraelskie rozdziela strefa buforowa nadzorowana przez siły pokojowe ONZ.

Autor: tas//rzw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: unicef.org

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości