"Symbolem zbrodni totalitaryzmu stalinowskiego pozostaje Katyń"

 
Uroczystości w cieniu tych w SmoleńskuTVN24

- Tak jak symbolem wymierzonych w Polskę zbrodni totalitaryzmu nazistowskiego pozostaje Auschwitz, tak symbolem zbrodni totalitaryzmu stalinowskiego pozostaje Katyń - powiedział w Katyniu sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert. Wcześniej rządowa delegacja uczestniczyła w uroczystościach w Smoleńsku w drugą rocznicę katastrofy Tu-154M.

Delegacja rządowa, w tym krewni ofiar zbrodni katyńskiej, po modlitwie i złożeniu kwiatów w prawosławnej części Kompleksu Memorialnego Katyń udała się na Polski Cmentarz Wojenny, gdzie odbyła się msza święta z elementami ekumenicznymi. Po niej przemówienie wygłosił sekretarz generalny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Krzysztof Kunert.

72 lata temu, 3 kwietnia 1940 roku, z sowieckiego obozu jenieckiego w Kozielsku wyruszył pierwszy transport śmierci do Katynia. I tak jak symbolem wymierzonych w Polskę zbrodni totalitaryzmu nazistowskiego pozostaje Auschwitz, tak symbolem zbrodni totalitaryzmu stalinowskiego pozostaje Katyń. Obie te nazwy wpisały się krwawymi zgłoskami na karty historii Polski w tym samym czasie, wiosną 1940 roku. Była jednak jedna ogromna różnica - o zbrodni katyńskiej aż do końca PRL mogliśmy mówić jedynie w ścisłym gronie rodzinnym i oczywiście mogliśmy się modlić. Andrzej Kunert

"Jesteście świadkami śmierci, która nie powinna ulec zapomnieniu"

Przywołał też słowa Jana Pawła II skierowane w kwietniu 1996 roku do pielgrzymki Rodzin Katyńskich: - A przecież - i to należy z największą mocą podkreślać w takich miejscach jak Katyń - ich ofiara w perspektywie następnego półwiecza i w wymiarze narodowym przyniosła dobro, przyniosła nam wolność.

Jesteście świadkami śmierci, która nie powinna ulec zapomnieniu. Tragiczne wydarzenia, które miały miejsce na wiosnę 1940 roku w Katyniu, Charkowie i Miednoje są rozdziałem w martyrologium polskim, które nie może być zapomniane. Ta żywa pamięć powinna być zachowana jako przestroga dla przyszłych pokoleń. słowa Jana Pawła II przywołane przez Andrzeja Kunerta

- Jesteście świadkami śmierci, która nie powinna ulec zapomnieniu. Tragiczne wydarzenia, które miały miejsce na wiosnę 1940 roku w Katyniu, Charkowie i Miednoje są rozdziałem w martyrologium polskim, które nie może być zapomniane. Ta żywa pamięć powinna być zachowana jako przestroga dla przyszłych pokoleń. Trzeba jednak mieć świadomość, że również ta śmierć, to wielkie żniwo śmierci jest jakoś wpisane w Boże plany i nabiera nowego znaczenia w perspektywie śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Nade wszystko staje - powiedział.

"Wielki naród, doświadczony wielokrotnie"

Przywołał także słowa biskupa polowego Wojska Polskiego, ks. Tadeusza Płoskiego, który powiedział w Katyniu w 2009 roku: "Jesteśmy wielkim narodem, który doświadczony został wielokrotnie i okrutnie. Przetrwaliśmy, mamy śnioną przez pokolenia wolność, (...) los naszych pomordowanych jest już w ręku Boga, ale w wymiarze ludzkim ofiary Katynia nie zaznają pełnego pokoju, dopóki ich krzywda będzie nas czy kogokolwiek pobudzała do ciemnych uczuć". Kunert przypomniał, że biskup Płoski dwa lata temu zginął w katastrofie smoleńskiej w drodze na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Po wystąpieniu Kunerta wieńce w Katyniu złożyli minister kultury Bogdan Zdrojewski, ambasador Polski w Rosji Wojciech Zajączkowski i prezes zarządu Federacji Rodzin Katyńskich Izabella Sariusz-Skąpska. Ze strony rosyjskiej wieniec złożył m.in. pierwszy zastępca gubernatora obwodu smoleńskiego Michaił Kurkow.

Wysoka ranga

W skład polskiej delegacji d Smoleńska i Katynia wchodzi około 120 osób, w tym 37 krewnych ofiar katastrofy pod Smoleńskiem i 12 osób reprezentujących rodziny katyńskie. Uczestniczą w niej także m.in. prezydencki minister Maciej Klimczak, wicemarszałek Sejmu Cezary Grabarczyk, wicemarszałek Senatu Jan Wyrowiński, wiceszef MON Czesław Mroczek, a także prezes Federacji Rodzin Katyńskich Izabella Sariusz-Skąpska.

W delegacji, której towarzyszy asysta wojskowa, uczestniczą także: kapelan rodzin katyńskich oraz kapelani Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego, Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego oraz Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego.

Miejsca połączone

W Smoleńsku na miejscu katastrofy Tu-154M minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski symbolicznie wskazał miejsce pomnika ku czci ofiar smoleńskiej tragedii, który ma być odsłonięty w kolejną rocznicę katastrofy smoleńskiej - 10 kwietnia 2013 r.

Pomnik, który będzie miał formę czarnego popękanego muru o żałobnym, cmentarnym charakterze, będzie miał swoje uzupełnienie na polskim cmentarzu w Katyniu. Będzie to instalacja rzeźbiarska - 96 odlanych z brązu krzeseł symbolizujących ofiary katastrofy smoleńskiej. Krzesła te znajdą się w miejscu, gdzie przed dwoma laty stały puste krzesła przygotowane dla prezydenckiej delegacji.

DRUGA ROCZNICA KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ - CZYTAJ RAPORT

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24