TVN24 | Świat

W Strefie Gazy szczepią Sputnikiem. "Hojny dar" 20 tysięcy dawek

TVN24 | Świat

Autor:
tas/mtom
Źródło:
PAP

W Strefie Gazy ruszyły szczepienia przeciwko COVID-19 rosyjskim preparatem Sputnik V. Do rządzonego przez radykalne ugrupowanie Hamas i zamieszkanego przez 2 miliony osób obszaru dotarło jednak zaledwie 22 tysiące dawek szczepionki.

Gaza otrzymała pierwszą dostawę szczepionek w zeszłym tygodniu, kiedy Izrael zatwierdził transfer dwóch tysięcy dawek przekazanych przez Rosję skonfliktowanemu z Hamasem rządowi Autonomii Palestyńskiej.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Kolejne 20 tysięcy dawek rosyjskiego preparatu Sputnik V zostało przysłanych ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich i są one przeznaczone dla pracowników służby zdrowia, osób z chorobami przewlekłymi i powyżej 60 roku życia.

Mohammed Dahlan, były prominentny działacz partii Fatah, na której czele stoi prezydent Autonomii Mahmud Abbas, a który obecnie przebywa na wygnaniu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, nazwał tę dostawę "hojnym darem" z Abu Zabi.

Dahlan, będący doradcą ds. bezpieczeństwa następcy tronu Abu Zabi, Mohameda bin Zajeda, przypisał sobie zasługi za dostawę, co niektórzy Palestyńczycy postrzegają jako ruch polityczny przed wyborami parlamentarnymi i prezydenckimi w maju i lipcu - informuje AFP.

Analitycy przyglądają się posunięciom Dahlana przed pierwszymi od 2006 roku wyborami w Palestynie spekulują, że może on spróbować rzucić wyzwanie obozowi Abbasa.

54 tysiące zakażeń

Według władz Strefy Gazy, w której zarejestrowano ponad 54 tysięcy zakażeń koronawirusem i 543 zgonów, terytorium to potrzebuje 2,6 miliona dawek, by zaszczepić wszystkich mieszkańców powyżej 16 roku życia.

W ocenie organizacji humanitarnych niedobór szczepionek odczuwalny zarówno w Strefie Gazy, jak i na Zachodnim Brzegu kontrastuje z sytuacją w Izraelu, który w nadchodzących tygodniach zaszczepi prawdopodobnie niemal całą dorosłą populację. Już około jedna trzecia spośród 9,3 miliona Izraelczyków otrzymała dwie dawki szczepionki Pfizer i BioNTech.

Autor:tas/mtom

Źródło: PAP