Hawking przestrzega: sztuczna inteligencja może doprowadzić do zagłady gatunku ludzkiego

CERN/Laurent Egli2012/Stephen Hawking/FacebookStephen Hawking Hawking mówił o rozwoju sztucznej inteligencji w wywiadzie dla BBC

Stephen Hawking przestrzegł w rozmowie z BBC przed możliwymi katastrofalnymi skutkami rozwoju sztucznej inteligencji. - Ludzie, których ogranicza powolna przemiana ewolucyjna i procesy biologiczne nie mogliby z nią konkurować i zostaliby wyparci - stwierdził astrofizyk.

Hawking mówił o rozwoju sztucznej inteligencji w wywiadzie dla BBC poświęconym jego codziennemu życiu i systemowi, którego sam używa, by porozumiewać się ze światem.

Hawking korzysta z "prymitywnej sztucznej inteligencji"

Fizyk cierpi na stwardnienie zanikowe boczne (ALS), które już wiele lat temu doprowadziło u niego do zaniku mięśni rąk i nóg, potem zaczęło atakować pozostałe partie ciała. Porozumiewa się dzięki programowi stworzonemu przez firmę Intel, opartemu na prymitywnej formie sztucznej inteligencji.

Hawking wyjaśnił w rozmowie z dziennikarzem, że korzysta z systemu, który "uczy się" - na podstawie pracy mózgu - tego, o czym profesor myśli. Słowa, jakie Hawking "wypowiada" są niejako zasugerowane przez program, który próbuje je dopasować do "słownika" kryjącego się w głowie naukowca.

AI by nas wyparła

Choć sam z niej korzysta, Stephen Hawking podchodzi bardzo krytycznie do rozwoju sztucznej inteligencji. Przestrzega przed katastrofalnymi skutkami powołania jej do życia w formie, w której może ona "prześcignąć" ludzi.

- Stworzenie pełnej sztucznej inteligencji mogłoby doprowadzić do zagłady gatunku ludzkiego. Stając się czymś równie inteligentnym jak człowiek, a nawet bardziej od człowieka inteligentnym, AI wybrałaby swoją drogę, zaczęła się rozwijać i projektować na nowo, inaczej. Ludzie, których ogranicza powolna przemiana ewolucyjna i procesy biologiczne, nie mogliby z nią konkurować i zostaliby wyparci - przewiduje astrofizyk.

Autor: adso//rzw / Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: CERN/Laurent Egli2012/Stephen Hawking/Facebook

Raporty:
Pozostałe wiadomości