Świat

Steinmeier podoba się bardziej niż Merkel

Świat


Kanclerz Angela Merkel utraciła zajmowane od dwóch lat pierwsze miejsce w rankingu najpopularniejszych niemieckich polityków. Wyprzedził ją szef dyplomacji Frank-Walter Steinmeier - wynika z sondażu Deutschlandtrend.

Z pracy Steinmeiera jako ministra spraw zagranicznych zadowolonych jest 70 proc. uczestników ankiety. Polityk SPD objął resort spraw zagranicznych w koalicyjnym rządzie CDU/CSU-SPD 17 grudnia, powracając po czteroletniej przerwie na to stanowisko. Socjaldemokrata zapowiedział bardziej aktywną postawę swego kraju na arenie międzynarodowej. Zaraz po otrzymaniu nominacji odwiedził Polskę.

Merkel z 69-procentowym poparciem zajmuje na liście najpopularniejszych polityków miejsce drugie. Tuż za nią uplasował się jej partyjny kolega, minister finansów Wolfgang Schaeuble (68 proc.). Wicekanclerz i minister gospodarki i energetyki Sigmar Gabriel (SPD) oraz szef MSW Thomas de Maziere z wynikiem 49 proc. zajmują ex aequo miejsce czwarte. Ministrowie spraw zagranicznych cieszą się w Niemczech tradycyjnie dużą popularnością. Liderem rankingów był zarówno Hans-Dietrich Genscher (1974-1992) jak i Joschka Fischer (1998-2005), a także Steinmeier w czasie, gdy po raz pierwszy kierował niemieckim MSZ (2005-2009). Wyjątkiem od tej reguły był polityk liberalnej FDP Guido Westerwelle, zajmujący podczas swojej kadencji (2009-2013) dalsze miejsca w rankingu. Zarzucano mu osłabienie znaczenia resortu spraw zagranicznych. Sondaż Deutschlandtrend przeprowadził na początku lutego instytut badania opinii publicznej Infratest dimap na zlecenie pierwszego programu telewizji publicznej ARD. W badaniu wzięło udział 1008 uprawnionych do głosowania obywateli Niemiec.

Autor: mtom / Źródło: PAP