Świat

Śpią na ropie, a prądu nie mają

Świat

Wikipedia/Agencia BrasilKłopoty z prądem

Chociaż Wenezueli nie brakuje surowców energetycznych, to socjalistyczne zarządzanie w wykonaniu prezydenta Hugo Chaveza doprowadziło kraj na krawędź energetycznej katastrofy.

Rząd w Caracas wprowadził racjonowanie energii elektrycznej w 19 spośród 23 stanów Wenezueli, w których powtarzają się problemy z jej dostawą. Prąd będzie wyłączany na trzy godzinny dziennie.

Rządowy plan został ogłoszony w dzień po tym, jak fala awarii prądu przetoczyła się przez niemal połowę kraju. Gabinet prezydenta Hugo Chaveza tłumaczy to dysfunkcją linii przesyłowych.

Jednak już w ubiegłym roku rząd wprowadził racjonowanie energii, włącznie z okresowymi wyłączeniami prądu w niektórych stanach i częściowym zamknięciem hut aluminium i stali. Ograniczenia obejmowały też skrócenie godzin pracy w centrach handlowych. Kłopoty z energią tłumaczono wówczas długotrwałą suszą, która wyczerpała zbiorniki wody w hydroelektrowniach dostarczających większość energii elektrycznej zużywanej przez Wenezuelę.

Błędy Chaveza

Chavez zniósł racjonowanie prądu w czerwcu zeszłego roku i zapewnił Wenezuelczyków, że rząd pracuje nad unowocześnieniem sieci elektrycznych oraz inwestuje w napędzane paliwem generatory, co miało zagwarantować, że nie powtórzy się fala przerw w dostawach energii.

Mimo obietnic władz, kłopoty z prądem stały się rutyną. W zeszłym miesiącu ogromna awaria dotknęła znaczną część kraju, zgasły wszelkie światła uliczne, a w stolicy unieruchomione zostało metro.

Krytycy Chaveza oskarżają rząd o zaniedbanie projektów unowocześnienia sieci elektrycznej, której rozbudowa nie nadąża za rosnącym popytem na energię.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia/Agencia Brasil