Świat

Jeden z faworytów wyborów rezygnuje i popiera rywalkę

Świat


Jeden z kandydatów w wyborach prezydenckich na Słowacji, popierany przez główną siłę opozycyjną Robert Mistrik, zrezygnował we wtorek z walki wyborczej i poparł Zuzanę Czaputovą, podobnie jak on uważaną za faworytkę.

Mistrik był kandydatem niezależnym, którego popierała najsilniejsza partia opozycyjna Wolność i Solidarność (SaS). Chemik, przedsiębiorca produkujący markery wykorzystywane w badaniach onkologicznych, według ostatnich sondaży zajmował drugie miejsce wśród kandydatów do najwyższego urzędu w kraju.

Pierwsze miejsce w sondażach zajmował dotąd wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. unii energetycznej Marosz Szefczovicz, którego w wyborach wspiera najsilniejsza partia obozu władzy - Kierunek-Socjaldemokracja (SMER-SD). Na trzecim miejscu była dotąd Czaputova, kandydatka liberalna, jedna z liderek pozaparlamentarnego, prawicowego ruchu Progresywna Słowacja.

Mistrik: jednoznacznie popieram Zuzanę Czaputovą

- Jednoznacznie popieram Zuzanę Czaputovą. W świetle sondaży, które zostaną opublikowane w najbliższych dniach, przyszedł czas, by poczynić ten waży krok - powiedział Mistrik na konferencji prasowej, w której uczestniczyła także Czaputova. Dodał, że badania potwierdzają wzrost popularności tej kandydatki.

Po tej konferencji prasowej publiczne telewizja i radio opublikowały dane agencji badania opinii publicznej Median, według której Czaputova zajmuje pierwsze miejsce z poparciem 23,5 proc. Szefczovicz ma 20,5 a Mistrik 15 proc. Kolejnym kandydatem jest Sztefan Harabin mogący liczyć na 10,5 proc.

- Urzędu prezydenckiego nie możemy zostawić w rękach ludzi bliskich Robertowi Fico i Vladimirowi Mecziarowi - podkreślał Mistrik. Fico jest przewodniczącym SMER–SD. Mecziar był premierem Słowacji w latach 90. i jego autorytarne rządy m.in. opóźniły wstąpienie kraju do NATO. Za osobę bliską Mecziarowi uważany jest Harabin, były minister sprawiedliwości i były prezes Sądu Najwyższego.

Szansa na pierwszą panią prezydent

Po wycofaniu się Mistrika Czaputovą poparła opozycyjna SaS oraz konserwatywna partia Zwyczajni Ludzie i Niezależne Jednostki (OLaNO). Czaputovą poparł także prezydent Andrej Kiska, który nie ubiega się o reelekcję.

Od 1993 roku, gdy powstała niezależna Słowacja, urząd prezydenta sprawują mężczyźni. W 2009 roku, w drugiej turze wyborów prezydenckich, walkę wyborczą z Ivanem Gaszparoviczem przegrała socjolożka, późniejsza szefowa rządu Iveta Radiczova.

Autor: ft/ja/kwoj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Vivaldi721 CC BY SA Wikipedia

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości