TVN24 | Świat

Słowacja walczy z "niemoralnym i nielegalnym reżimem komunistycznym"

TVN24 | Świat

Autor:
tas/mtom
Źródło:
Radio Swoboda

Komunistyczna Partia Czechosłowacji i Komunistyczna Partia Słowacji zostały uznane przez Bratysławę za organizacje przestępcze. Decyzję w tej sprawie poparł parlament, zatwierdzając zmiany w ustawie dotyczącej "niemoralnego i nielegalnego charakteru reżimu komunistycznego" - podało Radio Swoboda.

Oglądaj TVN24 w internecie>>>

"Zgodnie z nowelizacją ustawy o nielegalnym i niemoralnym charakterze reżimu komunistycznego, obowiązującej od 1996 roku Komunistyczna Partia Czechosłowacji i jej słowacki oddział zostały uznane za organizacje przestępcze" - przekazało Radio Swoboda.

Rozgłośnia podała, że zgodnie z przyjętymi w środę poprawkami w kraju nie będzie można nazywać ulic i innych przestrzeni publicznych imionami przedstawicieli reżimów komunistycznych, faszystowskich i nazistowskich. Zabronione będzie również umieszczanie ich symboli na pomnikach i tablicach pamiątkowych.

"Wyjątkiem będzie nazywanie ulic upamiętniających tych przedstawicieli totalitarnych reżimów, którzy później zaczęli z nimi walczyć. Instytut Pamięci Narodowej zadecyduje, w jakich przypadkach będzie to możliwe" - przekazało Radio Swoboda.

Rozgłośnia przypomniała, że jednym z takich przypadków jest głośna sprawa Alexandra Dubczeka, I sekretarza Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Czechosłowacji, stojącego na jej czele podczas Praskiej Wiosny w 1968 roku, który poparł demokratyczne przemiany w kraju, a później był szefem parlamentu demokratycznej Czechosłowacji.

"Prawo zabrania również nazywania ulic imionami przedstawicieli państwa słowackiego (istniejącego w latach 1939-1945), które w czasie II wojny światowej było wasalem nazistowskich Niemiec" - poinformowało Radio Swoboda.

Autor:tas/mtom

Źródło: Radio Swoboda

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock