Świat

Siostra króla Hiszpanii stanie przed sądem w styczniu

Świat

Infantka Cristina stawiła się w sądzie
tvn24Infantka Cristina po raz pierwszy stanęła przed sądem w lutym 2014 roku

Infantka Cristina de Borbon, siostra króla Hiszpanii Filipa VI, ma stanąć 11 stycznia przed sądem oskarżona o oszustwa podatkowe. We wtorek dokumenty ze śledztwa w sprawie zdefraudowania przez księżnę i jej męża milionów ze środków publicznych trafiły do sądu.

Hiszpańscy śledczy zarzucają księżnej Cristinie i jej mężowi Inakiemu Urdangarinowi, którzy utworzyli wspólnie towarzystwo finansowe pod nazwą Aizoon (ich udziały wynosiły równo po 50 proc.), nielegalne operacje finansowe, narażające finanse publiczne na milionowe straty.

Na prywatne cele

Według ustaleń śledztwa małżonkowie nie ujawnili urzędowi skarbowemu dochodów ze wspólnie prowadzonej firmy. Ponadto infantka miała wydawać pieniądze tej firmy na prywatne cele. Inaki Urdangarin jest także podejrzany, że jako prezes dobroczynnej fundacji Noos wraz z współpracownikiem sprzeniewierzył w latach 2004-2007 państwowe pieniądze w kwocie ponad 6 mln euro. Cristina i jej małżonek nie przyznają się do winy.

Sprawa ta, a także inne afery korupcyjne, osłabiły zaufanie obywateli Hiszpanii do instytucji państwa. W ramach prowadzonych ostatnio dochodzeń ujawniono w tym kraju afery korupcyjne, w które zamieszani są politycy, bankierzy czy członkowie związków zawodowych. Według agencji Reutera, sprawy te mogą mieć wpływ na wynik grudniowych wyborów parlamentarnych w Hiszpanii.

Autor: asz//gak / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości