Juan Carlos abdykuje

2 czerwca 2014

Były król Hiszpanii 81-letni Juan Carlos przeszedł w sobotę operację serca w madryckiej klinice Quiron. Szpital poinformował, że operacja wszczepienia trzech bypassów przebiegła bez żadnych komplikacji.

Hiszpański Sąd Krajowy skazał na 92 lata więzienia byłego członka dowództwa ETA Eneko Gogeaskoetxeę za dokonaną w 1997 roku w baskijskim mieście Bilbao próbę zamachu na życie ówczesnego króla Juana Carlosa.

Infantka Cristina de Borbon, siostra króla Hiszpanii Filipa VI, ma stanąć 11 stycznia przed sądem oskarżona o oszustwa podatkowe. We wtorek dokumenty ze śledztwa w sprawie zdefraudowania przez księżnę i jej męża milionów ze środków publicznych trafiły do sądu.

Nowy król Hiszpanii Filip VI i królowa Letycja wybrali w sobotę spotkanie z ofiarami terroryzmu na swe pierwsze oficjalne wystąpienie. Filip został zaprzysiężony na króla w czwartek, przejmując tron po swym ojcu Juanie Carlosie, który abdykował.

Filip VI został zaprzysiężony na króla Hiszpanii podczas uroczystości inaugurującej jego panowanie w siedzibie Kongresu Deputowanych, na sesji Kortezów Generalnych. Na inauguracji nie pojawił się poprzedni król - Juan Carlos.