Rosyjski pomysł ws. Bałtyku. MSZ: czekamy na odpowiedź

Świat

Spotkanie Rady NATO-Rosja nie przyniosło przełomu (materiał "Faktów" TVN z 13 lipca)Fakty TVN
wideo 2/35

Rosja uważa Radę Rosja-NATO za potrzebny mechanizm konsultacji i zbliżenia stanowisk w kwestii bezpieczeństwa - powiedziała rzeczniczka MSZ w Moskwie Maria Zacharowa w czwartek, dzień po posiedzeniu Rady w Brukseli. Według Zacharowej strona rosyjska zaproponowała w środę "konkretne praktyczne kroki w celu wzmocnienia zaufania" i teraz oczekuje "konkretnej reakcji przedstawicieli NATO", wyrażając nadzieję, że "taka reakcja nastąpi bez szczególnych opóźnień i zwłoki".

Na cotygodniowym briefingu w MSZ Zacharowa powiedziała, że strona rosyjska uważa Radę "za potrzebny mechanizm konsultacji i zbliżenia stanowisk w interesie wzmocnienia pokoju i stabilności na kontynencie europejskim".

Nihil novi

- Jesteśmy otwarci na kontynuację równoprawnego dialogu z Sojuszem w tym formacie, jak i w innych, na temat całego spektrum spraw bezpieczeństwa euroatlantyckiego - dodała przedstawicielka MSZ.

Zarzuciła przy tym NATO, że na posiedzeniu Rady nie przedstawiło "niczego nowego", a "ograniczyło się do przedstawienia rezultatów szczytu w Warszawie".

Według jej słów strona rosyjska zaproponowała w środę "konkretne praktyczne kroki w celu wzmocnienia zaufania, w tym w kwestii realizacji lotów lotnictwa wojskowego nad Bałtykiem z włączonymi transponderami". Jak dodała rzeczniczka, Rosjanie "wyrazili gotowość dalszej szczegółowej dyskusji na szczeblu ekspertów wojskowych na temat całego kompleksu kwestii wojskowo-politycznych".

- Oczekujemy konkretnej reakcji przedstawicieli NATO i mamy nadzieję, że taka reakcja nastąpi bez szczególnych opóźnień i zwłoki - oświadczyła rzeczniczka MSZ Rosji.

Spotkanie bez przełomu

Na środowym posiedzeniu Rada przedyskutowała ustalenia szczytu NATO w Warszawie. Jak poinformował sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg, NATO i Rosję dzieli brak porozumienia, jeśli chodzi o przyczyny wzrostu napięć między nimi.

Jednym z konkretnych rezultatów spotkania były ustalenia dotyczące zwiększenia przejrzystości i zmniejszenia ryzyka w czasie ćwiczeń wojskowych. Jak poinformowano po posiedzeniu, Rosja zaproponowała kontakty na poziomie wojskowym, by unikać incydentów czy wypadków w trakcie manewrów i przedstawiła propozycję w sprawie bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim.

Autor: //gak / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: