Świat

Łotwa alarmuje: rosyjska fregata przy granicy

Świat

Wikipedia (CC BY-SA 3.0)Admirał Gorszkow w połowie 2013 roku podczas powolnych prac wyposażeniowych

Łotewskie Siły Zbrojne poinformowały, że w niedzielę przy granicy morskiej Łotwy odnotowano obecność rosyjskiej fregaty nowej generacji Admirał Gorszkow. Zwiększona aktywność rosyjskiej floty i lotnictwa w pobliżu granic krajów nadbałtyckich jest reakcją na napięte stosunki Rosji z NATO.

- W łotewskiej wyłącznej strefie ekonomicznej, w odległości 10 mil morskich od naszych wód terytorialnych, zidentyfikowano należącą do rosyjskiej marynarki fregatę Admirał Gorszkow - poinformowała w internecie łotewska armia.

Myśliwce, bombowce, zwiad

Jak informuje agencja TASS, według Łotyszy rosyjskie sprzęt wojskowy tylko w tym roku zbliżał się do ich granic ponad 80 razy. Ostatnio 2 sierpnia wojskowi informowali o dwóch rosyjskich okrętach w odległości 5 mil morskich od łotewskich wód terytorialnych, m.in. najnowocześniejszej jednostki do zwalczania min, trałowca Aleksander Obuchow.

Wcześniej, w dniach 16-17 czerwca, przy łotewskich granicach wykryto rosyjski okręt podwodny oraz szereg samolotów, m.in. samolot zwiadu elektronicznego Ił-20, samolot wczesnego ostrzegania Berijew A-50, ciężkie myśliwce MiG-31 oraz bombowce TU-22M.

Z kolei na przełomie lipca i sierpnia 2015 roku, w ciągu kilku dni, odnotowano w pobliżu łotewskich granic obecność 12 rosyjskich samolotów wojskowych, a także okręt rosyjskiej marynarki. W całym 2014 roku łotewska armia odnotowała 250 tego typu incydentów.

Napięte relacje NATO-Rosja

Rosyjski ambasador na Łotwie, Aleksander Wieszniakow, skomentował te informacje podkreślając, że Rosja nie łamie w ten sposób prawa. - Wszystkie loty rosyjskiego lotnictwa oraz ruchy rosyjskich okrętów odbywają się całkowicie w zgodzie z prawem międzynarodowym - powiedział.

Aktywność rosyjskiego lotnictwa i marynarki znacząco wzrosła od marca 2014 roku, gdy w wyniku dokonanej przez Rosję aneksji należącego do Ukrainy Półwyspu Krymskiego stosunki między Rosją i NATO stały się bardzo napięte.

Autor: mm//gak / Źródło: TASS, Latvijas Armija, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 3.0)

Tagi:
Raporty: