Rosjanie zbudowali elektrownię atomową. Irańczycy przejmują kontrolę

Świat

Arch. TVN24Irańska elektrownia atomowa w Buszerze

Irańczycy przejmą w poniedziałek kontrolę nad elektrownią jądrową w Buszerze zbudowaną przez Rosję na południu kraju - poinformował w niedzielę szef irańskiego programu atomowego Ali Akbar Salehi.

- Jutro (w poniedziałek - red.) siłownia atomowa Boszer o mocy 1000 megawatów zostanie przekazana Iranowi, ale pozostanie jeszcze przez dwa lata chroniona rosyjską gwarancją i pewna liczba rosyjskich specjalistów pozostanie na miejscu w charakterze konsultantów technicznych - powiedział Salehi, cytowany przez irańską agencję Irna.

Pełna moc

Uruchomiona po licznych opóźnieniach jesienią 2011 r., elektrownia w Buszerze ma osiągnąć pełną moc jeszcze w roku bieżącym. Rosjanie zobowiązali się dostarczać elektrowni przez 10 lat paliwa atomowego i odbierać zużyte paliwo. Salehi, zapytany o plany zbudowania przez Rosjan w Buszerze drugiej podobnej elektrowni jądrowej, powiedział, że "rozmowy w tej sprawie są znacznie zaawansowane", a "prace wkrótce się rozpoczną". Iran chce produkować docelowo 20 000 megawatów energii nuklearnej, do czego potrzebuje dwudziestu elektrowni wyposażonych w reaktory o mocy 1000 megawatów.

Autor: mn//kdj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Arch. TVN24