TVN24 | Świat

Rosja. Aleksiej Nawalny o kolejnej sprawie karnej: nie martwcie się, wyjdę na wolność w 2051 roku

TVN24 | Świat

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP

Wobec Aleksieja Nawalnego wszczęto czwartą sprawę karną. Odnosząc się do informacji o kolejnym procesie, rosyjski opozycjonista oświadczył, że wyjdzie na wolność "najpóźniej wiosną 2051 roku". "Mogą jeszcze coś nowego wymyślić, ale i tak maksymalny wyrok przy połączonych wyrokach wynosi nie więcej niż 30 lat" - głosi komentarz opublikowany na Instagramie polityka.

Rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny skomentował w czwartek wszczętą wobec niego kolejną - już czwartą - sprawę karną, oceniając, że grozi mu od 23 do 30 lat pozbawienia wolności. "Nie martwcie się, wyjdę na wolność najpóźniej wiosną 2051 roku" - oświadczył polityk.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

"Okazuje się, że już od siedmiu lat 'destabilizuję sytuację w regionach i aktywnie wzywam do działalności terrorystycznej'" - napisał Nawalny, komentując najnowsze postępowanie dotyczące jego i najbliższych współpracowników.

Wiec w obronie Aleksieja Nawalnego. Zdjęcie archiwalne Konstantin Lenkov / Shutterstock

Według szacunków opozycjonisty grożą mu teraz co najmniej 23 lata więzienia: po 10 lat w dwóch sprawach karnych i w dwóch pozostałych, odpowiednio, do trzech lat oraz sześciu miesięcy pozbawienia wolności. "Mogą jeszcze coś nowego wymyślić, ale i tak maksymalny wyrok przy połączonych wyrokach wynosi nie więcej niż 30 lat" - głosi komentarz opublikowany na Instagramie polityka.

Oskarżenie o prowadzenie "działalności ekstremistycznej"

Nawalny oznajmił, że o nowej sprawie karnej dowiedział się od swoich adwokatów. Śledztwo, o którym poinformował we wtorek Komitet Śledczy, dotyczy Nawalnego i dwóch jego bliskich współpracowników: Iwana Żdanowa i Leonida Wołkowa.

Według śledczych Nawalny utworzył nie później niż w 2014 roku grupę ekstremistyczną, a celem jej "działalności ekstremistycznej" była "zmiana podstaw ustroju konstytucyjnego w Federacji Rosyjskiej, destabilizacja bezpieczeństwa społecznego i integralności terytorialnej" kraju. Najwyższy możliwy wyrok przewidziany w Kodeksie karnym za takie przestępstwo to 10 lat więzienia. Nawalny odbywa wyrok pozbawienia wolności w kolonii karnej za rzekome defraudacje finansowe. W lutym okazało się, że wobec niego, Żdanowa i Wołkowa wszczęto kolejną sprawę karną, dotyczącą powołania organizacji społecznej zagrażającej prawom obywateli. Wołkow i Żdanow wyjechali wcześniej z Rosji i mieszkają za granicą.

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Konstantin Lenkov / Shutterstock

Pozostałe wiadomości