Świat

Rocznica śmierci Jana Pawła II. Na kanonizacji wiernych będzie mniej, niż oczekiwano

Świat

TVN 24 | Fabio Frustaci /EIDON/ForumJan Paweł II zostanie kanonizowany na początku kwietnia

Około 3 mln pielgrzymów i turystów przybędzie do Rzymu na uroczystości Wielkiego Tygodnia oraz kanonizację Jana Pawła II i Jana XXIII 27 kwietnia – ogłosił burmistrz Ignazio Marino. Wcześniej mówił, że przyjechać może nawet 7-8 milionów. Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku.

Na konferencji prasowej w siedzibie zarządu miasta na Kapitolu burmistrz podał nowe, niższe niż dotychczas prognozy dotyczące spodziewanego napływu wiernych. Marino wyjaśnił, że obecne dane sporządzono na podstawie najnowszych informacji z branży hotelowej i statystyk dotyczących udziału w wielkich wydarzeniach religijnych.

"Pięknie się pokazać"

Odnosząc się do kanonizacji dwóch papieży, burmistrz oświadczył: Na nas skierowane będą reflektory całej planety. Jest miejsce dla wszystkich. Rzym poradzi sobie w chwili tak ważnego wydarzenia. - Jesteśmy gotowi, by pięknie się pokazać - zapewnił. Marino podkreślił, że zarząd Wiecznego Miasta współpracuje z wikariatem diecezji rzymskiej i Watykanem, by jak najlepiej przyjąć wszystkich pielgrzymów. Będą oni mogli przez całą dobę korzystać z dwóch linii metra. Ponadto kursować będą specjalne, dodatkowe autobusy łączące najważniejsze punkty z okolicami placu Świętego Piotra. W licznych miejscach Rzymu czuwać będzie ponad 2600 ochotników Obrony Cywilnej. Będą udzielać oni informacji i pomocy. Do dystrybucji przygotowano 4 miliony butelek wody. Zarząd miasta przygotował też miejsca parkingowe dla 4326 autokarów.

Wjazd z przepustką

Wcześniej Wydział Komunikacji Urzędu Miasta podał, że przez internet można zarezerwować i kupić specjalną przepustkę zezwalającą na wjazd autokaru do włoskiej stolicy i zaparkowanie go w wyznaczonym miejscu. Cena przepustki to 50 euro. Rezerwacji można dokonać na stronie: www.agenziamobilita.roma.it. w zakładce Piano Pullman. Strona dostępna jest w języku włoskim i angielskim. Burmistrz szacuje, że na przygotowanie Rzymu w związku z podwójną kanonizacją, a także uroczystościami Wielkiego Tygodnia zarząd wyda 5 milionów euro. Zapowiedział, że zwróci się o wsparcie do rządu Matteo Renziego.

Autor: kcz//gak / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24 | Fabio Frustaci /EIDON/Forum

Raporty: