Świat

"Koczują bez dachu nad głową, sanitariatów, żywności i wody". Raport ONZ o uchodźcach

Świat


Biuro Wysokiego Komisarza NZ ds. Uchodźców (UNHCR) w najnowszym raporcie stwierdza, że o 3 tys. dziennie rośnie liczba uchodźców napływających do Grecji oraz Serbii i Macedonii. Koczują oni na wolnym powietrzu, bez sanitariatów, wody i żywności.

UNHCR podało, że w 2015 r. przez Morze Śródziemne przedostało się co najmniej 322 500 uchodźców, w tym 204 954 do Grecji i około 115 tys. do Włoch. Są to głównie Syryjczycy (49 proc.), Afgańczycy (12 proc.), Erytrejczycy (9 proc.), Nigeryjczycy (4 proc.) i Somalijczycy (3 proc.).

Nieść ulgę uchodźcom

Rosnąca liczba uchodźców i migrantów przybywających na greckie wyspy na Morzu Egejskim, a stamtąd przedostających się dalej przez Bałkany Zachodnie i Węgry do zachodnich i północnych krajów Europy, do tego stopnia obciąża możliwości ich przyjmowania przez ośrodki w Grecji, Macedonii i Serbii, że przybysze są zmuszeni koczować bez dachu nad głową, sanitariatów, żywności i wody.

Rządy tych państw oraz wolontariusze z lokalnych społeczności i organizacji pozarządowych starają się wspólnie nieść im w tych warunkach ulgę - pisze w raporcie UNHCR.

UNHCR ogłosiło alert

Dlatego już 30 czerwca UNHCR ogłosiło drugi poziom alertu dla tych krajów i stara się wspomagać lokalne władze, organizacje pozarządowe i społeczeństwo obywatelskie w tych krajach w zarządzaniu sytuacją na granicach, ośrodkach dla imigrantów oraz w ulepszeniu i przyspieszeniu procedur rejestracji uchodźców.

Autor: mm//rzw / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: