Świat

Ramzan Kadyrow został "Nocnym Wilkiem"

Świat

Government.ru CC BY SA WikipediaRamzan Kadyrow pochwalił się przyjęciem do klubu motocyklowego "Nocne Wilki" na swoim profilu w portalu społecznościowym

Ramzan Kadyrow, przywódca Czeczenii, został członkiem klubu motocyklowego "Nocne Wilki". Ich lider - Aleksandr "Chirurg" Załdostanow - jest bliskim znajomym Władimira Putina, który kilkakrotnie uczestniczył w przejazdach motocyklistów. Kilka tygodni temu "bikerzy" zorganizowali w Sewastopolu patriotyczne "show", podczas którego symbolicznie "dławili faszystów" na Ukrainie.

Ramzan Kadyrow, do niedawna nazywany prezydentem Czeczenii (zrezygnował z używania tego tytułu, ponieważ "tylko Władimir Putin ma w Rosji prawo noszenia miana prezydenta") przyjął w minioną niedzielę na uroczystej kolacji w Groznym członków klubu motocyklowego "Nocne Wilki" na czele z jego liderem Aleksandrem "Chirurgiem" Załdostanowem. O uroczystej kolacji, na którą goście przybyli na osobiste zaproszenie Kadyrowa, doniosła agencja ITAR-TASS.

Kadyrow ogłosił, że w stolicy Czeczenii otwarto oddział klubu. "Decyzją weteranów klubu zostałem włączony w skład 'Nocnych Wilków'. Na znak potwierdzenia przyjęcia wręczono mi klubową bransoletkę" - napisał Ramzan Kadyrow na profilu w Instagramie, swojej ulubionej sieci społecznościowej.

Kadyrow podkreślił, że lider "bikerów" zawsze pojawia się ze swoimi chłopakami tam, gdzie tego potrzebuje Rosja i że to człowiek "z państwowym sposobem myślenia oraz twardą i jasno określoną postawą dotyczącą najważniejszych kwestii".

"Rosja nigdy przed nikim nie klęczała, ale jeśli komuś przyjdzie taka myśl do głowy, sami postawimy go w takiej pozycji, że nigdy nie wstanie" - podkreślił Kadyrow.

Ulubione "Wilki" Putina

Klub motocyklowy "Nocne Wilki" powstał w 1989 roku. Klub organizuje festiwale motocyklowe i pokazy, a ich przejazdy po rosyjskich drogach zawsze mają bogatą oprawę. Często kończą się koncertami rosyjskich gwiazd postrzeganych jako patriotyczne, takich jak zespołu Lube czy piosenkarza Leonida Gazmanowa. Oddziały klubu mieszczą się w 33 miastach w Rosji, a także na Białorusi, Ukrainie, Litwie, Macedonii, Serbii, Bułgarii i Niemczech.

W marcu, podczas wydarzeń na Krymie, "Nocne Wilki" woziły do Sewastopola i Symferopola pomoc humanitarną i leki, zorganizowali też rajd poparcia dla mieszkańców półwyspu, którzy chcieli "powrotu Krymu do Wielkiej Ziemi", czyli Federacji Rosyjskiej.

Szef rosyjskiego klubu motocyklowego "Nocne Wilki" Aleksandr "Chirurg" Załdostanow oświadczył wtedy, że jego ludzie uczestniczą w ochronie administracji Sewastopola.

Najsłynniejszym miłośnikiem "Nocnych Wilków" jest Władimir Putin, który wielokrotnie podkreślał swoje doskonałe relacje z "bikerami". Kilka razy wziął udział w rajdach i z pompą wjeżdżał na motocyklu do miast, w których odbywały się motocyklowe show. W marcu 2013 roku Władimir Putin wręczył Aleksandrowi Załdostanowowi honorowe odznaczenie "za aktywną pracę na rzecz patriotycznego wychowania młodzieży, udział w pracach poszukiwawczych i upamiętnieniu poległych obrońców Ojczyzny".

To właśnie z Załdostanowem prezydent Rosji jeździł w 2012 roku przez cztery godziny na motocyklu, podczas gdy Wiktor Janukowycz czekał na spotkanie. O "Nocnych Wilkach" było też głośno, gdy okazało się, że są na tajnej liście przestępczych organizacji sporządzonej przez policję w Finlandii.

[object Object]
Rosja została pozbawiona prawa głosu w Zgromadzeniu Parlamentarnym po aneksji Krymu. Nagranie archiwalne: podpisanie umowy o przyłączeniu półwyspu do Federacji Rosyjskiej Reuters Archive
wideo 2/25

Autor: asz//tka / Źródło: "The Moscow Times", Interfax, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Government.ru CC BY SA Wikipedia