Rada Europy oddaje hołd uczestnikom powstania w getcie. "Wybrali walkę o swoje prawa"

Powstanie w getcie - najważniejsze liczby
tvn24Powstanie w warszawskim getcie. Zdjęcie z raportu Jürgena Stroopa, przygotowanego dla Heinricha Himmlera w 1943 roku

Sekretarz Generalny Rady Europy Thorbjoern Jagland oddał hołd uczestnikom powstania w getcie warszawskim. "Ich przesłanie jest nadal silne i jasne: nikt nie powinien być pozbawiony swoich podstawowych praw" - napisał w oświadczeniu.

19 kwietnia mija 70. rocznica powstania w getcie warszawskim. "W czasie powstania w getcie warszawskim tysiące kobiet, mężczyzn i dzieci odmówiły kapitulacji w obliczu druzgocących nazistowskich prześladowań. Wybrali opór i walkę o swoje prawa. (...) Dziś chciałbym oddać hołd tym europejskim bohaterom powstania w getcie warszawskim. Chcę złożyć hołd ich ofierze, odwadze i oporowi. Ich przesłanie jest nadal silne i jasne: nikt nie powinien być pozbawiony podstawowych praw. Ludzie mają prawo bronić prawa do życia i do przekonań" - napisał szef Rady Europy.

"Nasze działania są potrzebne bardziej niż kiedykolwiek"

Podkreślił, że Rada Europy narodziła się, by zabezpieczać te podstawowe prawa. "Od 1949 roku - czyli zaledwie sześć lat po powstaniu w getcie - pracujemy nad tym, aby przeciwdziałać antysemityzmowi i rasizmowi, by nie stały się znów dominującą siłą w Europie. Ale nowe przejawy ksenofobii i mowy nienawiści - zwłaszcza w czasach kryzysu - pokazują, że nasze działania są potrzebne dziś bardziej niż kiedykolwiek wcześniej" - zaznaczył.

Powstanie w getcie wybuchło 19 kwietnia 1943 r. W chwili wybuchu powstania w getcie było ok. 70 tys. Żydów; prawie 14 tys. z nich zginęło. Reszta została wywieziona do obozów zagłady. Powstańcy w małych, rozproszonych grupach walczyli do 16 maja 1943 r. Tego dnia gen. SS Juergen Stroop ogłosił koniec akcji pacyfikacyjnej i rozkazał wysadzić w powietrze Wielką Synagogę na Tłomackiem.

Autor: jk/k / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum IPN

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości