"Trzeba wznowić komunikację z Pjongjangiem"


Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres zaapelował w piątek na forum Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych o pilne przywrócenie i jednoczesne wzmocnienie kanałów komunikacyjnych z Korea Północną. Jak podkreślił, jest to niezbędne w celu zmniejszenia ryzyka eskalacji konfliktu zbrojnego.

- Podczas gdy wszystkie zainteresowane strony chcą uniknąć przypadkowej eskalacji prowadzącej do konfliktu, ryzyko zwiększane jest przez zbytnią pewność siebie, niebezpieczną narrację i retorykę, a także brak kanałów komunikacyjnych - wskazywał Antonio Guterres.

"Wielkie zaniepokojenie" ONZ

Posiedzenie RB ONZ zorganizowane przez sprawującą obecnie przewodnictwo Japonię odbywa się z udziałem sekretarza stanu USA Rexa Tillersona i, co rzadkie - jak podkreśla agencja AFP - z udziałem ambasadora Korei Północnej przy ONZ, Ja Song Nama.

Guterres wyraził "wielkie zaniepokojenie zagrożeniem konfrontacją militarną" na Półwyspie Koreańskim, wskazując, że w mijającym roku doszło do wielu prób rakietowych, które zostały przeprowadzone przez Koreę Północną "bez uprzedniego powiadomienia".

Sekretarz generalny ONZ przypomniał o swojej gotowości do mediacji w tym kryzysie uważanym za najbardziej niebezpieczny w tej chwili na świecie.

Putin i Trump o nawiązywaniu dialogu

Tymczasem wysłannik ONZ Jeffrey Feltman wrócił z Korei Północnej głęboko zaniepokojony brakiem szans na zatrzymanie zbrojeń atomowych Pjongjangu, który w jego ocenie nie chce obecnie negocjować.

W piątek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow przekazał, że w rozmowie telefonicznej prezydenci Rosji i USA, Władimir Putin i Donald Trump, poparli nawiązywanie dialogu z Koreą Północną w ramach uregulowania sytuacji na Półwyspie Koreańskim.

Przywódcy Chin i Korei Południowej zgodzili się w czwartek, że nie wolno dopuścić do ponownego wybuchu wojny na Półwyspie Koreańskim. Podkreślili, że oba kraje będą ściśle współpracować, aby zapobiec konfliktowi zbrojnemu.

USA otwarte na dialog

We wtorek sekretarz stanu USA Rex Tillerson oświadczył, że jego kraj jest gotów rozpocząć dialog z Pjongjangiem. Dzień później Biały Dom zastrzegł jednak, że ze względu na ostatni test rakietowy Korei Północnej uważa obecny moment za niewłaściwy na podjęcie negocjacji.

Dotąd administracja Trumpa podkreślała, że rozmowy będą mogły się rozpocząć dopiero wtedy, gdy reżim w Pjongjangu zrezygnuje z broni jądrowej.

Szósta próba nuklearna

Korea Północna przeprowadziła we wrześniu szóstą już i największą z dotychczasowych próbę nuklearną. Od lipca przeprowadziła trzy testy międzykontynentalnych pocisków balistycznych. Znaczny wzrost aktywności Pjongjangu wywołał ostre reakcje wspólnoty międzynarodowej i wzrost napięcia na Półwyspie Koreańskim.

12 września Rada Bezpieczeństwa ONZ jednomyślnie zaostrzyła sankcje przeciwko KRLD, ograniczając między innymi dostawy paliw dla reżimu i wprowadzając zakaz importowania północnokoreańskich tekstyliów. Była to dziewiąta od 2006 roku rezolucja RB ONZ w sprawie sankcji wobec Korei Północnej za jej program nuklearny i rakietowy.

Autor: momo//now / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości