Świat

Putin oskarża UE o szantaż i presję. Kwaśniewski: Nie tracimy nadziei

Świat

Korespondent PAP: ukraiński rząd szuka argumentów
tvn24Specjalni wysłannicy na Ukrainie Pat Cox i Aleksander Kwaśniewski

Prezydent Rosji Władimir Putin oskarżył w piątek Unię Europejską o szantaż i wywieranie presji na Ukrainę w związku z decyzją Kijowa o zawieszeniu przygotowań do podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE. Specjalni wysłannicy UE na Ukrainie nie tracą nadziei i wierzą, że umowa stowarzyszeniowa zostanie podpisana.

W czasie konferencji prasowej z tureckim premierem Recepem Tayyipem Erdoganem Putin ocenił, że słyszał "groźby europejskich partnerów, sięgające aż ułatwienia organizacji masowych protestów". - To i presja, i szantaż - dodał.

Prezydent Federacji Rosyjskiej oznajmił, że "to, czy Ukraina ulegnie, będzie jasne w najbliższych dniach". Putin dodał, że będzie jasne, "czy Ukraina zdoła się temu przeciwstawić i zająć pragmatyczne stanowisko zgodne z jej interesami narodowymi".

Rosyjski prezydent powiedział też, że kroki, które Rosja podejmie w przypadku podpisania umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina, będą nie polityczne, a pragmatyczne i ekonomiczne.

Komisja trójstronna?

Putin potwierdził również gotowość Rosji do trójstronnych rozmów z Ukrainą i Unią Europejską na tematy handlowo-gospodarcze. - W pewnym sensie będzie to papierek lakmusowy dla naszych europejskich partnerów, swoisty test na gotowość europejskich przyjaciół do prowadzenia równoprawnych rozmów - powiedział.

Z inicjatywą takich trójstronnych rozmów w czwartek wystąpił rząd Ukrainy. UE odniosła się do niej sceptycznie. - Unia Europejska oczywiście jest gotowa angażować się z partnerami w dialog i konsultacje, ale jeśli chodzi o tę kwestię (...) mogę to tylko przyjąć do wiadomości - powiedziała w piątek pytana o to rzeczniczka szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton, Maja Kocijanczicz.

Rzeczniczka zaznaczyła, że "umowa stowarzyszeniowa jest umową dwustronną między Unią Europejską a Ukrainą". - Rosja jest strategicznym partnerem, z którym regularnie prowadzimy konsultacje. Rosja jest też naszym bardzo ważnym partnerem handlowym. Będziemy nadal się z nimi konsultować w sprawie wszelkich odpowiednich kwestii - dodała.

"Nie tracimy nadziei"

Specjalni wysłannicy Parlamentu Europejskiego na Ukrainę Aleksander Kwaśniewski i Pat Cox wyrazili w piątek nadzieję, że umowa stowarzyszeniowa Ukrainy z UE może jeszcze być podpisana na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie.

- Nie tracimy nadziei – oświadczył Kwaśniewski po widzeniu ze skazaną na siedem lat więzienia byłą premier Julią Tymoszenko w szpitalu kolejowym w Charkowie na wschodzie kraju.

Odpowiadając na pytanie, czy umowa o stowarzyszeniu będzie podpisana na szczycie w Wilnie Kwaśniewski powiedział: - Na razie nie, dlatego że rząd powiedział, że nie jest jeszcze do tego gotowy, ale do Wilna pozostało jeszcze kilka dni – relacjonuje z Charkowa agencja Interfax-Ukraina.

Dzień wcześniej, komentując dla PAP wstrzymanie przez rząd Ukrainy przygotowań do podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE, Kwaśniewski oświadczył, że porozumienie w Wilnie nie będzie podpisane. Dodał, że decyzja rządu w Kijowie "to w istocie prośba o przerwę w negocjacjach na czas uporządkowania spraw ekonomicznych na Ukrainie" i wynika m.in. z porozumień, które w ostatnich dniach kraj ten zawarł z Rosją.

Kwaśniewski zapowiedział w czwartek, że pozostanie wraz z Coxem na Ukrainie do piątku, a misja PE, w której uczestniczy, będzie kontynuowana do szczytu w Wilnie zaplanowanego na 28-29 listopada. - W przyszłym tygodniu złożymy raport Parlamentowi Europejskiemu. Misja się kończy. Szkoda, że się kończy bez takiego finału, jak podpisanie umowy - dodał. Jak podkreślił, to "decyzja rządu ukraińskiego, a nie Europy".

Przerwane przygotowania

W czwartek ukraiński rząd wydał rozporządzenie o wstrzymaniu przygotowań do podpisania umowy z UE. Władze wyjaśniły, że decyzję tę podjęto, kierując się interesami bezpieczeństwa narodowego. Umowa stowarzyszeniowa miała być podpisana w przyszłym tygodniu na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie.

Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżu
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: pk//tka / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: